تابستان با هوای خنک در اردبیل می آید!


منطقه اردبیل همزمان با روزهای اول تابستان زیر هوای خنک و تاثیرات هوای بهاری.

تابستان با هوای خنک در اردبیل می آید!

نقشه‌های سطح میانی و نزدیک و تصاویر ماهواره‌ای نشان از تسلط بالای مناطق گرمسیری بر فلات ایران و گستره وسیع خاورمیانه و در نتیجه تداوم بخل آسمان دارد.

سواحل غربی دریای خزر و شمال غربی نیز تحت تأثیر نواحی پرفشار بالای قفقاز و شرق دریای سیاه قرار دارند.

تجزیه و تحلیل نقشه های آینده نگر نشان می دهد که ساکنان این مناطق به ویژه اردبیل (انشاالله به زودی مقاله ای در مورد وسعت و ویژگی های منحصر به فرد طبیعت و آب و هوای منطقه اردبیل منتشر خواهد شد) که قابل مقایسه با هوای خنک تابستانی نیست. ایران امسال حداقل تا دهه اول تیرماه هوای خنکی خواهد داشت و حتی در برخی روزها به ویژه شب های سرد خواهد بود.

از امروز تا پنجشنبه اول تابستان وزش باد غالب در اردبیل از شمال به شمال شرق و آسمان گاهی ابری و مه آلود، گاهی با بارش خفیف و بارش خفیف، گاهی از عصر تا قبل از ظهر است.

در غروب اولین روز تابستان، تقویت و گسترش جریان جنوبی به عرض های جغرافیایی بالاتر و کاهش فشار ستون جوی طوفان گرم (گرمیج) ایجاد می کند و هوای گرم در شمال غرب حاکم می شود و دمای اردبیل را به طور موقت افزایش می دهد. تا ۳۵ درجه سانتیگراد افزایش می یابد. اواخر روز، یک زبانه اقیانوسی عمیق از شرق آناتولی و دریای سیاه آمد که دما را تا ۲۳ درجه کاهش داد، اغلب به شکل باران، و نیمه شمالی شمال غربی را هدف قرار داد.

با توجه به ماهیت بارش های تابستانی و خطرات احتمالی آن، انشالله در روزهای آینده بیشتر خواهیم گفت.

مسعود اثر ایردموسی

هواشناسی استان اردبیل