بی میلی مردم خراسان جنوبی در برابر سرمایه گذاری مولد – خبرگزاری مهر ایرانبه گزارش خبرنگار مهر ، محمدعلی زرنگ ظهر امروز در کمیته هماهنگی بانک های استان که گزارشی از مصارف و منابع بانک های استان ارائه کرد، اظهار داشت: از نظر هزینه در رتبه پنجم کشور هستیم و حدود ۹۹ درصد وجوه بانک ها خرج شده است.

وی با اشاره به اینکه بانک ها مجاز هستند تا ۸۰ درصد از وجوه تخصیص یافته خود را پرداخت کنند، افزود: وجوه شهرستان حدود ۲۶۱ هزار میلیارد ریال است که با کسر دعاوی حدود ۲۳۱ میلیارد ریال می شود.

به گفته وی، بدون احتساب مطالبات معوق، هزینه اعتبار ۲۳۰ میلیارد ریال و مطالبات معوق ۵.۲ میلیارد ریال است.

وی از عدم فعالیت تعدادی از شرکت ها و عدم پرداخت بدهی برای بازگشت منابع به چرخه ارائه تسهیلات در این حوزه خبر داد.

زرنگ تصریح کرد: ترکیب منابع استان ۳۴ درصد سرمایه گذاری بلندمدت و ۳۲ درصد سرمایه گذاری کوتاه مدت و ۱۲ درصد منابع را وام پس انداز و ۱۸ درصد وام جاری است.

وی تصریح کرد: مردم خراسان جنوبی علاقه چندانی به سرمایه گذاری مولد ندارند و بیشتر حاشیه سود را برای خود انتخاب کرده اند.

دبیر ستاد هماهنگی بانک های خراسان جنوبی میزان سرمایه گذاری ارزی را ۷۴.۷۶ دلار عنوان کرد و ادامه داد: این میزان نسبت به خرداد ماه سال گذشته ۱۶ درصد افزایش داشته است.

زرنگ تصریح کرد: ۴۰ درصد از هزینه های وام بانک های استان صرف پرداخت تسهیلات ازدواج شد.

وی با اشاره به اتمام اعتبارات قرض الحسنه خیریه شهرستان، گفت: ۲۵۲۷ نفر در انتظار دریافت تسهیلات ازدواج و ۲۸۰۷ نفر وام ازدواج دریافت کرده اند.

وی از پرداخت ۱۳۵.۵ میلیارد تومان وام فرزندآوری خبر داد و گفت: همچنین یک هزار و ۹۴۶ نفر در خراسان جنوبی منتظر دریافت این تسهیلات هستند.

وی عدم حمایت کافی دستگاه های اجرایی برای دریافت مطالبات، وجود تعدادی بدهکار حرفه ای با استفاده از تمامی ظرفیت ها برای اخذ تسهیلات و وجود قوانین متناقض برای اعطای تسهیلات و وصول مطالبات را از جمله موارد اعلام کرد. چالش ها در این زمینه