بی خطرترین و موثرترین داروها برای کمردرد – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرنگار مهر به نقل از: سلامتی لاین، مروری بر ۱۳۸ مطالعه بالینی شواهدی را در مورد گزینه های دارویی برای افراد مسن مبتلا به درد ناشی از ستون فقرات، که اساساً هر درد در گردن و پشت است، ارائه می دهد.

دکتر. مایکل پ ۵۰سرپرست تیم تحقیقاتی و متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه بوستون گفت: «انتخاب دارو تا حدی به علت اصلی درد بستگی دارد. اما به خصوص در افراد مسن، هر گونه مشکل سلامتی و داروهایی که مصرف می کنند نیز یک عامل است. آنها باید مراقب باشند تداخل ها داروها و عوارض جانبی.”

وی افزود: برای تسکین درد با سلاح های دارویی، تزریقی، فیزیوتراپی و در برخی موارد جراحی می توان اقدامات زیادی انجام داد.

در بزرگسالان جوان، کمردرد و گردن درد اغلب به ماهیچه ها مربوط می شود. اما در افراد مسن، بیشتر دردها مربوط به تغییرات ستون فقرات، مانند ساییدگی و پارگی دیسک بین مهره ای است. من آن را دریافت می کنم یا غضروفی که از مفاصل ستون فقرات محافظت می کند.

این بررسی نشان داد که برای نوع درد در افراد مسن، مسکن‌های رایج، از جمله داروهای ضد التهابی استفاده می‌شود غیر استروئیدی (NSAIDs) و استامینوفن ممکن است کمک کنند.

پ ۵۰ او گفت: “NSAID”. من آن را دریافت می کنم مانند ایبوپروفن و ناپروکسن آنها موثرتر از پاراستامول هستند. اما استامینوفن ممکن است برای برخی از افراد مسن، از جمله افرادی که در معرض خطر خونریزی معده هستند، یا کسانی که بیماری کلیوی یا قلبی دارند، انتخاب مطمئن تری باشد.

این داروها عوارض جانبی بالقوه ای از جمله سرگیجه و مشکلات تعادل دارند.

از جمله یافته های دیگر این است که:

• برخی شل کننده های عضلانی، مانند: کاریزوپرودول و کلرزوکسازون، خطر آرام بخشی و افتادن را به همراه دارد. اما برخی دیگر از جمله شما سریع هستید و باکلوفنممکن است با دوزهای کم درد گردن یا کمر را در سالمندان کاهش دهد.

• برای کمردرد مزمن، برخی از داروهای ضد افسردگی، به ویژه دولوکستیندر آزمایشات مفید بوده اند. پ ۵۰ وی خاطرنشان کرد: اگر فرد سالمند علائم درد و افسردگی را داشته باشد، این دارو می تواند انتخاب خوبی باشد.

• زمانی که داروهای خوراکی موثر نیستند، مسکن های تزریقی یا کورتیکواستروئیدها داروهای ضد التهابی می توانند به تسکین درد مزمن کمک کنند.

به گفته محققان، فیزیوتراپی می تواند برای بهینه سازی و حفظ عملکرد مفید باشد.

آنها اشاره کردند گزینه های دیگر شامل تزریق نقطه ماشه ای است که در آن دارو به “گره های” دردناک در عضلات تزریق می شود. تسکین درد با فرکانس رادیویی، که در آن گرمای امواج رادیویی به بافت‌های عصبی خاصی برخورد می‌کند تا سیگنال‌های درد را از آن ناحیه کاهش دهد. و طب سوزنی و مدیتیشن، که می تواند به کاهش یا مدیریت علائم کمک کند.