بیانیه مشترک آمریکا و ترویکای اروپایی در حمایت از قطعنامه شورای حکام علیه ایران


پس از تصویب قطعنامه روز گذشته هیات مدیره سازمان انرژی اتمی در محکومیت ایران به دلیل “عدم همکاری”، سه تروئیکای کوشر اروپا و آمریکا با انتشار بیانیه ای از این قطعنامه حمایت کردند.

به گزارش فارس؛ آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در این بیانیه مدعی شدند:

ما دولت های فرانسه، انگلیس و آمریکا از پذیرش قطعنامه شورای حکام در مورد ایران استقبال می کنیم. این قطعنامه در پاسخ به همکاری ناکافی ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد مسائل جدی باقی‌مانده مربوط به تعهدات قانونی ایران ذیل موافقتنامه پادمان معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) است. قانونی تعریف شده است.

این دومین قطعنامه هیئت اجرایی آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد این موضوعات در سال جاری است. با انجام این کار، شورا سیگنال روشنی از نیاز و فوریت ایران برای انجام تعهدات پادمانی خود تحت NPT و اتخاذ تدابیر مشخص شده بدون تأخیر ارسال کرده است.

ایران باید توضیحات معتبری برای ذرات اورانیوم کشف شده در سه مکان اعلام نشده ارائه دهد و محل مواد هسته ای آلوده و/یا تجهیزات مرتبط را شناسایی کند.

قطعنامه فوق بر ادامه حمایت شورا از تلاش های طولانی مدت آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل حیاتی با ایران تاکید می کند.

همانطور که توضیح دادیم، اگر ایران این کار را انجام دهد و مدیر کل بتواند گزارش دهد که مسائل پادمان باقی مانده دیگر حل نشده است، شورا ممکن است تصمیم به بررسی این موضوع بگیرد.

ما امیدواریم که ایران از این فرصت برای همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای حل این مسائل باقی‌مانده استفاده کند، به طوری که نیازی به اقدام بیشتر شورا در مورد این موضوعات نباشد.