بهترین داروهای تاریخ که جان ما را نجات داد


سالگرد کشف پنی سیلین توسط «الکساندر فلمینگ» بهانه ای شد برای آشنایی با بهترین داروهای تاریخ که جان میلیاردها انسان را در جهان نجات دادند.

داروخانه

معلوم نیست شیوع بیماری ها در این سال ها تا چه اندازه سرکش و خطرناک می شد اگر داروهای زیادی کشف نمی شد. سوم سپتامبر (دیروز) سالگرد کشف پنی سیلین توسط الکساندر فلمینگ، دانشمند برجسته انگلیسی است. دارویی که جان میلیون ها نفر را نجات داده است. به همین مناسبت بهترین داروهای تاریخ را که جان میلیاردها نفر را در جهان نجات داده اند را معرفی می کنیم.

واکسن آبله چه سالی بود؟ ۱۷۹۸

در حالی که واکسن ها از نظر فنی دارو نیستند، اما نوعی داروی پیشگیرانه محسوب می شوند. آبله به عنوان یکی از بدترین تهدیدها برای بشریت شناخته می شود. در گذشته این بیماری به اندازه سرطان یا بیماری قلبی کشنده بود و بیش از ۱۰ تا ۲۰ درصد جمعیت را به کام مرگ کشاند، اما به لطف ساخت واکسن در قرن نوزدهم و کشف واکسن آبله، این بیماری یکی بود. از اولین بیماری هایی که از سیاره ناپدید شدند. امروزه ریشه کنی آبله یکی از بزرگترین دستاوردهای بشر به شمار می رود.

مرفین چه سالی است؟ ۱۸۲۷

مورفین اولین بار توسط داروساز آلمانی “فریدریش سرتورنر” در اوایل دهه ۱۸۰۰ کشف شد و تنها دو دهه بعد از آن استفاده از آن توسعه یافت. کشف و استفاده از مورفین همچنین نسل جدیدی از مسکن ها را به وجود آورد که برخی از آنها حتی امروزه بدون نسخه در دسترس هستند.

آسپرین چه سالی؟ ۱۸۹۹

هنگامی که آسپرین کشف شد، به طور گسترده اعتقاد بر این بود که با اثر بر روی سیستم عصبی مرکزی، درد را تسکین می دهد، اما امروزه می دانیم که کاربردهای آن بسیار فراتر از تسکین درد ساده است و اغلب به عنوان رقیق کننده خون برای کمک به پیشگیری از بیماری قلبی استفاده می شود. و سکته مغزی تجویز می شود.

چه سالی انسولین؟ ۱۹۲۲

افراد مبتلا به دیابت پیشرفته قادر به تولید انسولین کافی نیستند، هورمونی که در تبدیل قند به انرژی نقش دارد. قبل از ظهور انسولین در سال ۱۹۲۲، بیماران برای تسکین علائم گرسنگی می کشیدند. انسولین راه را برای درمان جایگزینی هورمونی هموار کرد و جان تعداد بیشماری از بیماران دیابتی را نجات داد.

داروهای شیمی درمانی چه سالی است؟ ۱۹۴۰

گاز خردل که در اصل به عنوان یک سلاح در جنگ جهانی اول استفاده می شد، یکی از اولین عوامل شیمی درمانی بود که برای درمان سرطان استفاده شد. در بسیاری از مطالعات ثابت شده است که گاز خردل سلول های سرطانی را می کشد، اما به طور قابل توجهی به سلول های سالم آسیب می رساند. طی چند دهه بعد، پیشرفت‌هایی در شیمی‌درمانی انجام شد و داروهای متعدد با مکانیسم‌های اثر متفاوت منجر به بهبود قابل توجهی در بقای بیماران و کاهش مرگ‌ومیر شد.

پنی سیلین چه سالی است؟ ۱۹۴۲

پنی سیلین اولین بار در سال ۱۹۲۸ کشف شد، اما تا سال ۱۹۴۲ مورد استفاده قرار نگرفت. تخمین زده می شود که پنی سیلین بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون زندگی را نجات داده است و بدون کشف و اجرای آن ۷۵ درصد از مردم امروز زنده نخواهند بود. این دارو برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند ذات الریه و مخملک و همچنین عفونت های گوش، پوست و گلو استفاده می شود.

واکسن فلج اطفال چه سالی بود؟ ۱۹۵۵

فلج اطفال یک بیماری ویروسی است و زمانی یکی از علل اصلی ناتوانی در جهان بود. از زمان معرفی واکسن در سال ۱۹۵۵، این بیماری تقریباً در تمام نقاط جهان ریشه کن شده است.

واکسن کرونا در چه سالی است؟ ۲۰۲۰

اپیدمی کرونا از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین آغاز شد و به تدریج در سراسر جهان گسترش یافت و به یک معضل جهانی تبدیل شد. با کشف واکسن کرونا در سال ۲۰۲۰، بزرگترین آرزو و امید بشر برای پایان دادن به بحران این بیماری به واقعیت تبدیل شد و کرونا به مرز کنترل رسید.

نویسنده: مهسا کسنوی