بستنی بهترین دوره دانشگاهی دنیا


درباره دسری شبیه بستنی، طرز تهیه آن به صورت دوره دانشگاهی در بولونیای ایتالیا و گفتگو با دانشجوی ایرانی در این شهر تدریس می شود.

بستنی بهترین دوره دانشگاهی دنیا

نویسنده: اکرم انتصاری روزنامه نگار

داستان ژلاتوهای ایتالیایی مانند سوهان قم، گز اصفهان و قطاب یزد است که مردم یک شهر فرمول جادویی ساختن آن را بلدند و چیزی بسازند که فقط در این شهرها پیدا شود. در شمال ایتالیا، در شهر بولونیا، همسایه کارخانه های بزرگ خودروسازی فراری و مازراتی، صنعت بزرگی پدید آمده است که مانند این صنعت خودروسازی در سراسر جهان تقاضا و طرفدارانی دارد. «ژلاتو» یک دسر سرد ایتالیایی با طعمی نزدیک به بستنی است، اما ویژگی های آن آن را از بستنی متمایز می کند. در سال های اخیر «ژلاتو» در بولونیا جدی گرفته شد و اکنون این شهر به عنوان قطب ژلاتوسازی در جهان شناخته می شود. بسیاری از مردم و گردشگران بولونیا را فقط برای امتحان ژلاتو انتخاب می کنند. حتی دانشگاه بولونیا یخ سازی را در دوره های خود گنجانده است و توانسته افراد زیادی را از سراسر جهان به خود جذب کند. این دانشگاه و رشته شیرین «ژلاتو» باعث شد در این پرونده بیشتر درباره این دانشگاه، این دسر ایتالیایی و جزئیات آن بنویسیم.

سر “جلاد” کجا پیدا شد؟

زمان، کجا و توسط چه کسی بستنی متولد شد، گمانه‌زنی‌های متعددی وجود دارد که هیچ کدام قطعی نیست. در قسمت دوم این کتاب، نجف دریابندری نویسنده کتاب «آشپزی مستطاب»، نگاهی به تاریخچه بستنی انداخته و در این باره می گوید: «بستنی – یعنی مخلوطی از شیر و زرده تخم مرغ را بجوشانند و یخ زده – از آن چیزی است که مورخان آشپزی می گویند از زمان های قدیم در چین ساخته شده و در زمان نامعلومی از آنجا به هند رفته است؛ سپس باید از طریق ایران به سرزمین عرب رسیده باشد. به نظر می رسد بستنی چینی در ایران تغییر شکل داده است و فرآوری شده به صورت شربت یخ زده یا آب میوه یخ زده اعراب که در قرن هشتم میلادی جزیره سیسیل را فتح کردند، ظاهرا اسرار این دسر گرانبها را به همراه بسیاری از دستور پخت های دیگر برای مردم سیسیل فاش کردند؛ مردم ایتالیا شبه جزیره هنر یخ را از مسافران سیسیلی آموخت و چیزی را که ما به عنوان “بستنی میوه ای” می شناسیم ایجاد کرد – که در واقع نوعی پالود است که گفته می شود اولین بار از برف کوه های آلپ در مقابل یخ ساخته شده است. در مورد امپراتور، ظاهراً چیزی بیش از یک افسانه نیست. اما امروزه بستنی ایتالیایی بسیار خوش طعم و خوش رنگ است و بازار بستنی جهان در دست ایتالیایی هاست.

کشف ژلاتو توسط اسکندر مقدونی!

نظریه های دیگری در مورد کشف بستنی و ژلاتو وجود دارد. برخی می گویند اسکندر مقدونی دوست داشت برف و یخ را با عسل مخلوط کند یا نرون کارگران خود را به کوه های مجاور فرستاد تا ۶۰ سال قبل از آمدن مسیح برای او برف و یخ بیاورند تا با شیر و شکر بخورد. به نظر می رسد این روش توسط اکثر ساکنان مجلل آن دوره برای گذراندن تابستان دلپذیرتر مورد استفاده قرار می گرفته است. در این روش کارگران برف را چنان فشرده می کردند که تبدیل به مکعب های یخ متراکم می شد. این مکعب ها که در تابستان مانند طلا بودند با میوه ها و مواد مختلف طعم دار می شدند و به طبقه ثروتمند جامعه می رسید. برخی دیگر معتقدند که مارکوپولو، مسافر بزرگ ایتالیایی، در میان انبوهی از دسرهای یخی شیری که در چین دیده بود، گفت. این خاطره ذهن بستنی سازان ایتالیایی را جرقه زد و بستنی متولد شد. گفته می شود فرانچسکو کولتلی، ماهیگیر سیسیلی، در سال ۱۶۸۶ پس از میلاد توانست با ساخت یک دستگاه یخ ساز برای مردم عادی یخ بیاورد. با پیشرفت تکنولوژی، gelato وارد عرصه شد و محبوبیت زیادی پیدا کرد. اکنون gelato در سراسر جهان به نام ایتالیا شناخته می شود و ایتالیایی ها وقتی از بستنی “gelato” نام می برند ناراحت می شوند. آنها معتقدند که gelato یک ترکیب متفاوت و بسیار ایتالیایی است.

وقتی میدرخشی دلتنگ میشی!

یک دانشجوی ایرانی در بولونیا درباره بستنی و بستنی فروشی ها صحبت می کند

فاطمه ۲۳ ساله چند ماهی است که برای ادامه تحصیل به بولونیای ایتالیا می رود. داستان جلاتو و ژلاتو فروشان او عجیب است. او درباره روزی که دلتنگ ایران شد و طعم ژلاتو او را نجات داد، می گوید: «هرکسی به ایتالیا می آید باید ژلاتو را امتحان کند، طعم ژلاتو بی نظیر است و جدا از ژلاتو (بستنی فروشی) شهر، ژلاتوهای این شهر است. بازارها هم طعم بسیار خوبی دارند.طبق تجربه من و دوستانم که بیشتر از من از شهرهای دیگر ایتالیا دیدن کرده اند، ژلاتوهای بولونیا در مقایسه با شهرهای دیگر منحصر به فرد هستند. چندی پیش حالم خوب نبود و دلم برای ایران تنگ شده بود. بستنی خوردن در این لحظه به دوستم گفتم تنها چیزی که در اینجا برای من قابل قبول تر است طعم بستنی نسبت به ایران است. لذیذ بودن جلاتو از آنجا ناشی می شود که هر چیزی که از آن درست می شود طعم خوبی دارد نه چیز دیگری. افزودنی یکی از معروف ترین طعم های ژلاتو، طعم پسته است که تقریبا همه ایرانی ها آن را دوست دارند، از او می پرسم در ایتالیا چگونه ژلاتو سرو می شود، می گوید: وقتی ژلاتو سفارش می دهید، می پرسند که آیا ژلاتو در ایتالیا است. نه یا یک کوپتا، به معنی فنجان یا قیف. اساسا طعم ژلاتوی ایتالیایی در مقایسه با سایر بستنی ها مانند پیتزای ایتالیایی منحصر به فرد است. طعمی که با ژلاتو در ایتالیا و به خصوص در بولونیا به دست می آورید، مانند خوردن هر میان وعده یا غذای دیگری نیست. قیمت هر جلاتو حدود ۹۰ تا ۱۵۰ هزار تومان (بین ۳ تا ۵ یورو) است.

صد میلیون شهریه دانشگاه Gelatosazi

از سایت دانشگاه کرپیجانی بازدید می کنیم که در واقع بیشتر شبیه یک مدرسه یخی است. هنگام درخواست دروس به صورت رشته و تکمیل اجزای خاص برای اخذ مدرک لیسانس. .. نیست. شهریه ماهانه آموزش gelato در این دانشگاه ۳۲۰۰ یورو است که حدود ۹۶ میلیون تومان می باشد. در این دانشگاه دوره های یخ به صورت آنلاین و حضوری تدریس می شود. در این دانشگاه سه رشته اصلی به نام های مقدماتی، متوسط ​​و پیشرفته وجود دارد که در هر کدام موضوعات مختلفی تدریس می شود. یک دوره ۱۰ روزه شخصی به نام «بسته طلایی» در این دانشگاه وجود دارد که شهریه آن ۴۰۰۰ یورو است و قیمت آن با احتساب مالیات به ۴۸۸۰ یورو، حدود ۱۵۰ میلیون تومان می رسد. این دوره هر سه سطح ذکر شده را پوشش می دهد. دوره پایه که یک دوره ۴ ساعته با شهریه ۱۸۰ یورو بدون احتساب مالیات است، یکی از ارزان ترین دوره های ارائه شده توسط این دانشگاه می باشد. البته دوره «ژلاتو و میکسولوژی» یکی از ارزان ترین دوره هاست که با احتساب مالیات به ۳۰ یورو حدود ۹۰۰ هزار تومان می رسد و در اصل یک دوره آموزشی است که به صورت ویدئویی به داوطلبان داده می شود. این دانشگاه یک آموزش آنلاین با عنوان “چگونه اصول ساخت ژلاتو صنعتی را یاد بگیریم؟” ارائه می دهد. به صورت رایگان در سایت او قرار داده شده است.

روایت «منصور باهتیان» از دانشگاه گلاتو

منصور باجیان برای نوشتن کتاب «سه رنگ» درباره نوشته‌های غذایی ایتالیایی با چکمه از این کشور و شهر بولونیا، مهد جلاتو دیدن کرد. او می‌گوید: برای ایتالیایی‌ها، ژلاتو فقط یک دستور غذا نیست، بلکه یک میراث فرهنگی است. دانشگاهی به نام کارپیجانی در بولونیا یخ سازی را در جلسات آموزشی یک ماهه آموزش می دهد. دانشجویان این دانشگاه هر هفته ۱۰۰ کیلو بستنی تولید می کنند و در آخر هفته به مردم می فروشند. از آنجایی که ژلاتو در این شهر نسبت به سایر نقاط ایتالیا ارزان‌تر است، مردم آخر هفته‌ها به آنجا می‌روند و لذت خود را با ژلاتو تکمیل می‌کنند. بستنی‌های اضافی به کلیساها داده می‌شود تا در موسسات خیریه و یتیم‌خانه‌ها توزیع شود.» او دانشگاه کرپیجانی را از نزدیک دیده است و می گوید: تنوع افرادی که از سرتاسر دنیا برای گذراندن این دوره می آیند جالب است، در این دانشگاه سیاه پوستان و تعدادی زرد و هندی را می بینید. چندین دوره نه تنها به زبان انگلیسی تدریس می شود. ، ایتالیایی و همچنین به زبان های اسپانیایی و آلمانی. در این دوره ها، دانش آموزان اصول کامل درست کردن ژلاتو، طعم دادن، ترکیب طعم ها، حتی غذاهای تهیه شده با ژلاتو و پخت کیک ژلاتو را یاد می گیرند. نحوه نگهداری بستنی خود را یاد بگیرید. کارپیجانی یک کارخانه بستنی سازی است که نسبت به سایر کارخانه ها قیمت نسبتاً بالاتری دارد.