بستری شدن ۲ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در اردبیل


معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از بستری شدن دو بیمار احتمالی مبتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در این استان خبر داد و گفت: آزمایشات تکمیلی در حال انجام است.

بستری شدن بیمار در بیمارستان

محمد جعفرزاده در جمع خبرنگاران گفت: این دو بیمار هر دو مرد ۴۲ و ۴۳ ساله و دارای سابقه کنه گزیدگی و تماس با دام بودند. تشخیص و آزمایشات تکمیلی بیمار در حال انجام است.

وی افزود: تب کریمه کنگو یک بیماری شایع بین انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل تابستان و فعالیت کنه ها در کشور و بیشتر در افرادی که در تماس با دام، خون و ترشحات حیوانی و یا افراد مبتلا به آن هستند، بروز می کند. کنه.” گاز گرفته شده اند، مشاهده شده اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: یکی از راه های انتقال این بیماری گزش با کنه هیالوما است که در صورت مشاهده نباید با دست له شود.

جعفرزاده که به شدت نسبت به رعایت نکات لازم برای پیشگیری از بیماری هشدار داد، ادامه داد: خرید گوشت باید از قصابی های معتبر باشد و از خرید و استفاده از گوشت هایی باشد که ذبح و عرضه می شود و همچنین دام ذبح می شود. در خانه، به شدت خودداری کرد.

وی با اشاره به اینکه انجماد گوشت ها ویروس CCHF را از بین نمی برد، گفت: گوشت های مشکوک باید به مدت ۲۴ ساعت و کبد، کلیه و قلب به مدت ۴۸ ساعت در دمای ۲ تا ۸ درجه و بلافاصله پس از مصرف در یخچال نگهداری شود. از گوشت تازه خودداری کنید.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: از عموم مردم استان ها تقاضا می شود در صورت مشاهده علائم اولیه سرماخوردگی از جمله تب، لرز، آبریزش بینی، بدن درد و یا علائم اولیه سرماخوردگی سریعا به نزدیکترین بیمارستان مراجعه کنند. خونریزی غیر طبیعی پس از تماس با دام یا نیش کنه با مرکز بهداشت مشورت کنید.

بستری شدن 2 بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در اردبیل

بستری شدن ۲ بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در اردبیل