بستری شدن اولین بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در استان اردبیل


معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل از شناسایی قطعی بیمار مبتلا به تب خونریزی دهنده اهل کریمه در کنگو در این استان پس از تایید آزمایشات تخصصی خبر داد.

تب کریمه کنگو تب کریمه کنگو

محمد جعفرزاده گفت: هفته گذشته یکی از بیماران با احتمال ابتلا به این بیماری بستری شد که پس از تایید قطعی آزمایشگاهی به عنوان بیمار قطعی تب کریمه کنگو شناسایی شد و هم اکنون تحت درمان است.

وی همچنین با اشاره به بستری شدن یک بیمار جدید با احتمال ابتلا به تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در استان، افزود: این فرد مردی ۳۹ ساله با سابقه چندین گزش کنه به صورت همزمان و در تماس است. با آزمایشات اولیه مشخص شد که وی تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) دارد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل با اشاره به ادامه آزمایشات تکمیلی این بیمار جدید افزود: به همین ترتیب تعداد بیمارانی که با علائم تب خونریزی دهنده از کریمه کنگو (CCHF) شناسایی شده اند. در استان اردبیل به سه نفر افزایش یافت.

وی بیان کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری شایع بین انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل تابستان و فعالیت کنه ها در کشور و اغلب در افرادی که در تماس با دام، خون و ترشحات حیوانات و یا افراد گزیده هستند بروز می کند. توسط کنه، مشاهده شد.

جعفرزاده همچنین گزش کنه هیالوما را یکی از راه های انتقال این بیماری عنوان کرد و گفت: شهروندان در صورت مشاهده این کنه ها با دست خود له نکنند.

وی بر رعایت نکات لازم برای پیشگیری از این بیماری تاکید کرد و افزود: شهروندان برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری از خرید گوشت از قصابی های غیرمجاز سطح شهر و همچنین از خرید و استفاده از گوشت قصابی های غیرمجاز حاشیه معابر خودداری و از ذبح دام خودداری کنند. اصلا تو خونه

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل با بیان اینکه انجماد گوشت ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را از بین نمی برد، تاکید کرد: گوشت های مشکوک ۲۴ ساعت مصرف شود و جگر، کلیه و قلب نیز مصرف شود. به مدت ۴۸ ساعت در یخچال با دمای ۲ تا ۸ درجه سانتیگراد قابل مصرف است.

وی به شهروندان توصیه کرد از مصرف گوشت تازه خودداری کنند و افزود: شهروندان در صورت مشاهده اولین علائم سرماخوردگی از جمله تب، لرز، آبریزش بینی، بدن درد یا خونریزی غیرطبیعی پس از تماس با دام یا کنه بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند. نیش می زند.” و به دنبال درمان باشید.

بیماری هماتولوژیک

بستری شدن اولین بیمار مبتلا به تب کریمه کنگو در استان اردبیل