برنامه همکاری ۲۵ ساله با محوریت گفتگوی سفیر ایران با یک مقام چینی


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، محمد کشاورز زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در پکن امروز (پنجشنبه ۲۷ خرداد) با اشاره به دیدار خود با معاون وزیر همکاری های بین المللی حزب کمونیست چین در توئیتی نوشت: ۲۵ سالانه چین. برنامه و روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: چین و ایران مخالف یکجانبه گرایی، تحریم و آزار در نظام بین الملل هستند و به دنبال برقراری عدالت و برابری هستند. با افزایش صادرات غیرنفتی تراز تجاری به زودی به نفع ما خواهد شد.

به گزارش فارس، به نقل از سفارت ایران در پکن، کشاورز زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین روز چهارشنبه ۲۵ خرداد با جو روی معاون وزیر همکاری های بین المللی حزب کمونیست چین دیدار کرد.

در این دیدار انتصاب لیو جیانچائو به حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه تبریک گفت. در این دیدار برنامه جامع همکاری ۲۵ ساله، سفرهای اخیر مقامات دو کشور و آخرین تحولات منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آمادگی برای بررسی تدابیر لازم برای ارتقای همکاری ها اعلام شد.

جو رویی با اشاره به پنجاهمین سالگرد روابط دو کشور در سال گذشته تاکید کرد: همه نهادها و ارگان‌های دو کشور باید برای دستیابی به اجماع بین رهبران ایران و چین در توسعه و ارتقای روابط بیشتر تلاش کنند. وی گفت: ایران و چین همواره در برابر یکجانبه گرایی، تحریم و مزاحمت در نظام بین الملل مقاومت کرده و به دنبال برقراری عدالت و برابری بوده اند.

وی ابراز امیدواری کرد که در ۵۰ سال دوم شاهد شتاب بیشتری در روابط دو کشور باشیم.

شایان ذکر است، برنامه جامع همکاری ایران و چین در سفر وانگ یی به تهران در فروردین ۱۴۰۰ به امضای وی و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیشین رسید و در سفر سال گذشته حسین امیرعبداللهیان به پکن انجام شد.

انتهای پیام/
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید