با صندوق ۵۰ میلیارد تومانی هم ضرر می کنیم! / سوء تفاهم با رقص گربه – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانسیدجواد هاشمی تهیه کننده و کارگردان سینما در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به پروژه هایی که در دست دارد، گفت: از زمان صدور پروانه نمایش فیلم «جزیره فضا» مدتی پیش گذشت. مجددا برای تمدید مجوز غربالگری اقدام کرده اند، اما تا به امروز پاسخی دریافت نکرده ام. من در واقع مشتاقانه منتظر اکران این فیلم در اواخر تابستان پس از دریافت مجوز اکران مجدد هستم.

وی ادامه داد: همچنین به دنبال پروانه ساخت فیلم «شهر گربه ها ۲» هستم تا در اسرع وقت آن را برای اکران آماده کنم. البته مانند گذشته و با اطلاع مسئولان ارشاد، فیلم هایم را در ۲ قسمت فیلمبرداری کرده ام زیرا می توانم بخشی از مشکلات اقتصادی فیلم های کودک را جبران کنم.

هزینه های پس از تولید فیلم ۱۰ برابر شده است

این کارگردان سینما با اشاره به اینکه هزینه های پس از تولید یک فیلم ۱۰ برابر شده است به شرایط اقتصادی سینما اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال وقتی مردم به رستوران می روند برای هر وعده غذایی ۳۵۰ هزار تومان می پردازند. با پول یک مطبوعات کوچک مردم می توانند به سینما بروند. عجیب تر این است که هنوز می گویند پول بلیت سینما گران است، در چنین شرایطی به عنوان یک تهیه کننده با این افزایش قیمت ها چه کنم؟

وی تصریح کرد: فکر می‌کنم چنین فضایی برای سخت‌کردن شرایط برای تهیه‌کننده بخش خصوصی است تا او هدیه‌اش را به جمع بدهد و از فیلم‌سازی منصرف شود و در نهایت فیلم‌ها با نگاه و رویکرد دولت ساخته می‌شود، سپس بازگشت. در سرمایه گذاری دیگر مهم نیست. چون نگاه معقول نشان می دهد که اگر برای یک فیلم ۱۰ میلیارد تومان هزینه کنیم، حتی اگر بعد از یک سال و نیم ۵۰ میلیارد تومان بفروشد، باز هم تهیه کننده ضرر مالی می کند.

هاشمی با اشاره به اینکه بعد از اکران فیلم «شهر گربه ها» همه به او تبریک گفتند که این فیلم جزو ۶ فیلم برتر سال ۱۴۰۰ در جدول فروش قرار گرفت، گفت: گفتند این فیلم جزو فیلم هایی مثل درخت گردو است. یا “خورشید”. فروش بیشتری داشته است، اما هیچکس نمی داند که با کل فروش شبکه نمایش خانگی، هنوز نتوانستم هزینه فیلم را که بیش از ۲ سال قبل از اکران ساخته شده بود، جبران کنم. به عبارت ساده، در زمان ساخت این فیلم یک ویلا را ۵۰۰ میلیون تومان فروختم اما امروز این ویلا ۱۴ برابر شده است. یعنی فیلم من باید ۱۴ بار فروخته می شد تا به ارزش ۲ سال قبل برسد.

کوچک فکری برای نابودی سینمای خصوصی

وی توضیح داد: وقتی بلیت مثلا یک و نیم برابر شده است چطور می توانم به عنوان تهیه کننده ۱۴ بار ضرر کنم؟ به همین دلیل تولید فیلم های غیردولتی اصلاً به درد اهالی هنرهای تجسمی نمی خورد و این به معنای برنامه ریزی برای تخریب سینمای خصوصی است در حالی که اصل ۴۴ قانون اساسی می گوید باید بخش خصوصی تقویت شود. در حالی که اصلاً هیچ اتفاقی نمی افتد، مخصوصاً برای سینما هیچ اتفاقی نیفتاده است. در حال حاضر خنده دارترین چیز این است که شهر پر از بیلبوردهای سریال های تلویزیونی است و این یعنی رفتن به سینما و توقف! من نمی‌دانم چنین اتفاقاتی عمل است یا اجبار. بالاخره به چه قیمتی این سینمای نفرین شده را مجبور می کنند که یک سینماگر نتواند در تلویزیون تبلیغ کند، چون باید فیلمی بسازد که تلویزیون دوست دارد؟

تاکید می کنم نوشته هایم نقطه ضعف اصلی من در فیلم هایم است و خودم هم به این ضعف اعتراف می کنم، به همین دلیل سریال «پیشونی سفید» توسط حمزه صالحی و کریم خودسیانی نوشته شده و تنها بازنویسی کوتاهی داشته ام. کارگردان فیلم سینمایی «گردباد» تاکید کرد: نمایش خانگی که از سینماگران گرفته شده و تلویزیون پخش کرده، خب بهتر است اسمش را تلویزیون خانگی بگذاریم. چرا باید اینقدر به سینما توهین شود؟ این گونه اتفاقات به این معناست که یک دایره تنگ نظری برای تخریب سینمای خصوصی ایجاد شده است و سینماگران نیز در چنین شرایطی مجبور به خم شدن هستند، زیرا یا باید شروع به ساخت «دینامیت» کرد که هم خطوط قرمز را رد می کند و هم با آن سرگرم می شود. . . † البته این را هم بگویم که آقای اطیابی باید در فیلمش چیزی بگوید که ۴ نفر دیگر به سینما بروند و بعد با فیلم دعوا کنند. یا کارگردان دیگری باید «گشت ارشاد» را بسازد تا بالاخره طیف دیگری درباره آن صحبت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به حواشی اکران «شهر گربه ها» تغییراتی در ساخت قسمت دوم این فیلم به وجود آمده است یا ممیزی برای اخذ پروانه ساخت صورت گرفته است، توضیح داد: من در حال حاضر نمی توان قسمت دوم را تایید کرد. به «شهر گربه‌ها» امتیاز بدهم، اما باید بگویم مشکلی که برای «شهر گربه‌ها» پیش آمد بحث موسیقی و بخش‌های رقص فیلم بود، متأسفانه افرادی به فیلم نمره دادند که اصلاً فیلم را ندیده بودند. و فکر کردم گربه ای که رقصیده یک زن است در حالی که این گربه یک مرد بود و متاسفم که آنها بیانیه ای را در این مورد امضا کردند و بعد از آن عذرخواهی نکردند.

وی ادامه داد: در واقع امروزه قضاوت ها آسان شده و باعث شکل گیری حواشی و اتفاقاتی می شود. با این حال باید بگویم که در «شهر گربه‌ها» ۲ صحنه‌های موسیقایی کمتری وجود دارد و حتی سعی کردیم بیشتر از قسمت اول روی خانواده تمرکز کنیم، فکر می‌کنیم شاید خانواده‌ها بچه‌هایشان را از این طریق به سینما ببرند. متاسفانه شرایط تولید به گونه ای است که آن را برای خانواده کار می کنیم و همین موضوع باعث می شود کمی از بچه ها فاصله بگیریم تا خانواده ها هم به بهانه دیدن این فیلم به سینما بروند.

هاشمی در ادامه درباره دیگر فعالیت های خود گفت: در گذشته پیش تولید سریال «پیشانی سفید» را آغاز کرده بودم که به دلیل مشکلات اقتصادی متوقف شد و اکنون در تلاش هستم تا پیش تولید این سریال را از سر بگیرم. برای بچه ها درست کن

من از تریلان پروانه قطع امید کرده ام

وی در پاسخ به این سوال که آیا ترلان پروانه به بازی در نقش پیشانی سفید در این سریال ادامه می دهد یا خیر، گفت: من به طور کامل از حضور ترلان پروانه در این فیلم قطع امید کرده ام، نه، او می خواهد در این فیلم حضور داشته باشد. پروژه و خیر، ما می خواهیم به حضور او در این پروژه ادامه دهیم، زیرا ترلان به بلوغ رسیده است و برای این نقش مناسب به نظر نمی رسد. آرایش پیشانی سفید حتی برای بچه ها هم جذاب است، بنابراین باید با این آرایش یک گوزن درست کنیم. مطمئناً نمی‌توانیم بازیگران نقش‌هایی مثل پیرزن، گرگ یا روباه را تغییر دهیم، اما «پیشانی سفید» با آن گریم قابل تغییر است.

این تهیه کننده سینما ادامه داد: تاکید می کنم از آنجایی که نوشته هایم نقطه ضعف اصلی من در فیلم هایم است و خودم نیز به این ضعف اعتراف می کنم، سریال «پیشونی سفید» به نویسندگی حمزه صالحی و کریم خودسیانی است و من فقط یک بازنویس هستم. تکلیف و قول می دهم بهترین سریال تاریخ سینمای کودک را تولید کنم، پروژه ای که تا به امروز از ایران آغاز شده است.

وی گفت: در حال حاضر پیشنهادهای زیادی برای بازیگری دارم اما به دلیل مشغله کاری نمی توانم نقش های طولانی را ایفا کنم. اما در این بین نقش های کوتاه هویتی را دوست دارم یا اگر قرار است نقش بلندی داشته باشم بهتر است نقشی با هویت با کارگردانی و نویسندگی خوب داشته باشم. البته من بیشتر از همه عاشق تولید هستم.

هاشمی در پایان درباره دوران بازیگری خود گفت: بازی در نقش قهرمانان و اسطوره های دفاع مقدس همچنان هیجان انگیز است، اما اگر بخواهم مردم را به هیجان بیاورم باید به ایفای نقش های منفی ادامه دهم.