اینترنت تا چه زمانی آفلاین خواهد بود؟ / روبیکا مسدود شد – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، آخرین اخبار قطعی اینترنت در ایران را در این خبر بخوانید.

روبیکا دقایقی پیش خارج از محدوده بود.

دسترسی به واتس اپ قطع شده است؟

دسترسی به پهنای باند بین المللی که از شب گذشته توسط اپراتورهای تلفن همراه در اینترنت محدود شده بود، به حالت عادی بازگشت. متاسفانه واتس اپ و تلگرام همچنان مسدود هستند.

وزیر ارتباطات: فعالیت پیام رسان ها ادامه دارد

وزیر ارتباطات در گفت و گوی تلویزیونی گفت: فعالیت سایت ها و پیام رسان های داخلی مانند گذشته ادامه دارد و تاخیر و وقفه ای وجود ندارد.

از یک ساعت گذشته دسترسی به پهنای باند اینترنت بین المللی در شبکه تلفن همراه کشور بدون دردسر شده است. از شب گذشته دسترسی به اینترنت همراه فقط برای شبکه سراسری اینترنت امکان پذیر بود. فارس در گزارشی نوشت که این محدودیت ها در مصوبه شورای عالی امنیت کشور گنجانده شده است و خبرگزاری تسنیم نیز نوشت که این تصمیمات موقتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس، اکنون از صبح امروز اگرچه دسترسی به پیام رسان واتس اپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام همچنان محدود است، اما به گزارش خبرگزاری فارس، امکان دسترسی به اینترنت بین المللی برای کاربران فراهم شده است.

قطعی اینترنت همچنان ادامه دارد

به گزارش برنا، پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان نوشت: اینترنت از شب گذشته قطع شده و این قطع همچنان ادامه دارد.

اینترنت از شب گذشته با قطعی سراسری مواجه شده و این قطعی همچنان ادامه دارد. گفته می شود این قطعی در اینترنت موبایل رخ داده و اینترنت خانگی قطعی ندارد.

ظاهرا حوادث و خشونت های دو روز گذشته در کشور باعث شد اینترنت در برخی مناطق و سپس کل کشور قطع شود و این قطع همچنان ادامه دارد.

شبکه های اجتماعی فیلتر شده اند

اینستاگرام یک ساعت است که با آدرس IP ایرانی غیرقابل دسترسی است و دسترسی به اینستاگرام فقط با فیلترشکن امکان پذیر است. این سوال فیلتر اینستاگرام را مطرح می کند.

همچنین مشاهدات خبرنگار تجارت نیوز حاکی از آن است که در اکثر مناطق مرکزی شهر تهران از جمله خیابان جمهوری، تقاطع خیابان حافظ و خیابان انقلاب اسلامی، چهارراه ولی عصر (عج) و … اینترنت وجود ندارد.

این کاهش سرعت و قطع شدن اینترنت مربوط به شهر یا اپراتور خاصی نیست. در بسیاری از نقاط کشور و همچنین در شبکه اکثر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی، اختلالات و مشکلاتی در اینترنت وجود دارد. اختلال در این شبکه اجتماعی از مدت ها قبل شروع شده و بسیاری از کاربران گاهی مجبور به استفاده از VPN برای اتصال به اینستاگرام می شوند.

وزیر ارتباطات احتمال محدودیت را تایید کرد!

امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ عیسی زارع پور در حاشیه هیئت دولت به تشریح علت محدودیت های جدید پرداخت و گفت: پهنای باند کاهش نیافته است. ما به طور مداوم این مشکل را رصد می کنیم. به دلیل مسائل امنیتی و برخی بحث‌هایی که امروزه در جریان است، گاهی اوقات می‌توان محدودیت‌هایی از سوی دستگاه‌های امنیتی ایجاد و اعمال کرد، اما در مجموع کاهش پهنای باندی نداشته‌ایم و به طور معمول پهنای باند مورد نیاز کشور را تامین می‌کنیم.

هرچند وزیر ارتباطات از محدودیت اینترنت خبر داده است، اما هیچ اظهارنظر تکمیلی مبنی بر قطعی شدن اینترنت در قالب روزهای قبل از این محدودیت ارائه نکرده است. به این معنی که برخی از نقاط ایران چندین ساعت از شبانه روز بدون اینترنت خواهند بود یا تجربه آبان ماه سال ۱۳۹۵ زمانی که اینترنت قطع شد و پس از آن تلگرام برای همیشه فیلتر شد، تکرار می شود.

تکذیب اظهارات وزیر

پس از انتشار خبری مبنی بر تایید احتمال محدودیت اینترنت توسط وزیر ارتباطات و روابط عمومی، این وزارتخانه اعلام کرد ساعت ۱۲:۰۰ امروز برخی خبرگزاری ها سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نشست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را اشتباه نقل کردند. شورای حاکمیتی که با پیگیری های مرکز روابط عمومی حذف شد. خطا تصحیح شد.

اختلالات شبکه های اجتماعی

حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات پیش از این در گفت و گو با تجارت نیوز از وجود قطعی های مبهم در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داده بود. این کارشناس معتقد است اینترنت کاربران هک شده است. این کارشناس همچنین نسبت به عدم توان فنی پیام رسان های داخلی در برابر کثرت کاربران هشدار داد.

NetBlocks فیلتر اینستاگرام را تایید کرده است

نت بلاکز نیز در توییتی فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام را برای کاربران ایرانی تایید کرد.