اولویت تامین آب شرب اصفهان / اقدامات اساسی برای زاینده رود – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر ، علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست که در سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به اصفهان به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در لنجان و مبارکه حضور دارد در جمع خبرنگاران گفت: استان. پیگیری مشکلات زیست محیطی، کشاورزی و صنعتی از اولویت های بعدی است که برای رفع این مشکلات ارائه طرح جامع حوضه رودخانه زاینده رود ضروری است.

وی با اشاره به موضوع بازیافت آب ادامه داد: خوشبختانه صنایع اصفهان به سمت بازیافت روی آورده اند به طوری که برخی از صنایع به طور کامل بازیافت و از آب استفاده می کنند که بار قابل توجهی از دوش زاینده رود بر می دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد چاه های غیرمجاز تصریح کرد: آب بندی چاه یکی دیگر از برنامه های تامین منابع آبی است، زمانی که از زاینده رود استفاده می شود نباید از آب چاه استفاده کرد زیرا سطح آب های زیرزمینی مشکل ساز است. از سوی دیگر با مشکل فرونشست زمین در شهر اصفهان دست و پنجه نرم می کنیم و باید به این معضل رسیدگی شود.

سلاجقه اضافه کرد: آب جاری در زاینده رود فقط مورد نیاز است عقبه این معبر که از شهر اصفهان می گذرد و به تالاب گاوخونی می رسد نیاز به مدیریت دارد. از وزارت جهاد کشاورزی خواسته ایم که کشت صحیح این مناطق را در قالب الگوی کشت معرفی کند. ۶۰ کیلومتر از رودخانه زاینده رود در شهرستان لنجان می گذرد و با مشکلات به وجود آمده کشاورزان دچار مشکل شده اند.

وی گفت: کشاورزانی که سال ها در این شهرک کشاورزی می کنند متاسفانه با چالش مواجه شده اند. کشاورز با انتخاب محصول مناسب می تواند در مرحله بازاریابی موفق باشد و بازار خوبی داشته باشد. باید به گونه ای انجام شود که کشاورز این احساس را داشته باشد که با افزایش یا کاهش آب مشکل مالی نداشته باشد. کشاورز باید بر اساس مقدار آبی که رها می شود باید در قالب کشاورزی هوشمند به طور کامل رشد کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بسته کاملی برای تامین منابع آبی زاینده رود ارائه می شود. پس از سفر وزیر نیرو به استان اصفهان و بازدیدهای صورت گرفته، کار آغاز شده و چند اقدام اساسی در این زمینه انجام شده است.

سلاجقه درباره تالاب گاوخونی تصریح کرد: باید در نظر داشت که در مدت زمان کوتاه یک تا پنج ساله نمی توان مشکلات زیست محیطی را حل کرد. بنابراین پیش بینی می شود در ۱۰ سال آینده حداقل منابع و مصارف به نحو مطلوب مدیریت شود و سهم هر بخش دیده شود. چون پیشنهاد عقبه محیط زیست طراوت و شادابی زاینده رود را برای مردمی که سال ها از آن یاد می کنند به ارمغان می آورد.