اوج بارندگی این هفته دوشنبه است


اوج بارندگی این هفته در شمال غرب روز دوشنبه پیش بینی می شود.

برای باران

کشتی چرخندی در جنوب روسیه در بلوک (بن بست) ناشی از خط الرأس مرتفع آسیای مرکزی و اروپا گرفتار شده و سواحل دریای خزر، شمال غرب و تا حدودی تهران و کرج تحت تاثیر قرار گرفته است. زبان جنوبی او

در روز یکشنبه بارش باران عمدتاً در سواحل غربی و جنوبی دریای خزر و استان‌های شمالی اردبیل و ازلابرژن پیش‌بینی می‌شود، روز دوشنبه شدت و شدت آن افزایش می‌یابد و شمال غرب و سواحل دریای خزر را فرا می‌گیرد. بارندگی روز سه شنبه محدود به سواحل جنوبی دریای خزر خواهد بود و از چهارشنبه تا جمعه مجددا علاوه بر سواحل به سمت شمال غرب امتداد می یابد که در برخی مناطق شدید خواهد بود. در ساعاتی از این مدت هوای مه آلود همراه با بارش خفیف باران در دشت اردبیل پیش بینی می شود که به نظر می رسد در صورت عدم تغییر نقشه ها از ۱۷ مرداد بارش ها گسترده و شدید باشد.
هوای سرد از قفقاز و شرق دریای سیاه به نیمه شمالی ایران سرازیر شده و دمای هوا را کاهش داده و در برخی نقاط از جمله اردبیل به ۱۸ درجه رسیده است. هوای خنک در روز و سرد در شب و سحر در این مناطق تا اواسط هفته ادامه خواهد داشت اما از روز سه شنبه دما سه تا پنج درجه افزایش می یابد و از اواخر روز پنجشنبه شاهد نفوذ هوای خنک خواهیم بود. دوباره .

با توجه به شرایط مساعد برای جاری شدن سیل ناگهانی در فصل تابستان و وقوع بارندگی های شدید در مدت زمان کوتاه، احتمال جاری شدن سیلاب موقت در برخی نقاط شمال غرب و تا حدودی در سواحل خزر از روز دوشنبه تا ابتدای هفته دوم وجود دارد. مرداد ماه بالاست لازم است دقت شود در حاشیه رودخانه ها و بسترها و مسیل های خشک آن ها سمپاشی نشود و دام ها نروند و در مواقع رعد و برق در فضاهای باز نباشند و همچنین از استحکام سازه ها و علائم کاسته شود قضاوت کنید. مسافران تابستانی در سفر به ییلاقات و مناطق سردسیر به ویژه اردبیل لباس ضخیم، پتو و وسایل گرمایشی به همراه داشته باشند و به دلیل مرطوب و لغزنده بودن معابر و مه غلیظ به ویژه در مناطق کوهستانی و ارتفاعات شرق اردبیل با سرعت مطمئنه رانندگی کنند.

مسعود اثر ایردموسی