انقلاب اسلامی تأثیر بسزایی در معرفی فرهنگ عاشورا به جهانیان داشت


صفی اله رمضانخانی کارشناس سیاسی و مدرس دانشگاه ظهر امروز در گفت وگو با خبرنگار فارس در بندرعباس اظهار داشت: واقعه کربلا به معنای واقعی یک دانشگاه است، دانشگاهی که درس شهادت، رشادت، آزادگی، عدالت خواهی و غیرت می دهد. – تسلیم در برابر ظلم و خشونت. همه یاد می گیرند و روی در و دیوار عبارت «هیهات منا الذیله» نوشته شده است.

رمضانخانی ماه محرم و واقعه کربلا را فرصتی طلایی معرفی کرد که باید از آن به عنوان نگینی گرانبها بدانیم و تمام زندگی خود را وقف انجام این فریضه بزرگ کنیم که جز با یاری خداوند امکان پذیر نیست.

وی افزود: لازم است مراسم عزاداری هرچه باشکوه، اما ساده و عاری از الفاظ و الفاظ شرک آمیز و مبالغه آمیز باشد و عزاداران از اعمالی که موجب رسوایی اسلام در نزد دیگران می شود، پرهیز کنند. بی شک بهترین اقامه برای عزاداری سیدالشهدا بیان حقایق انکارناپذیر و حقایق مسلم عاشورای سال ۶۱ هجری است که بخشهایی از آن در میراث ائمه معصومین و به ویژه حضرت حجت وجود دارد.

وی ادامه داد: امروز جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری به صلح و وحدت نیاز دارد. وحدتی که ناشی از پیروی همه مسلمانان از مبانی مشترک اسلام است، چنانکه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بارها سعی در تبیین آن داشته اند و وحدت مسلمانان را در شباهت ها و مبانی دین، ضروری و البته بسیار کاربردی ارزیابی کرده اند. و امکان پذیر است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه بی شک ائمه هدی بیش از هرکسی منشأ وحدت و وحدت هستند، تصریح کرد: باید در نحوه عزاداری و برپایی مجالس برای بازپس گیری مرجعیت حضرت سیدالشهدا و طهارت و طهارت آن حضرت مراقب باشیم. خانواده پاک در برابر ارائه تصاویر و تفسیرهای نادرست. باید از توهم قیام و نهضت حسینی اکیدا دوری کنیم و رهبر واقعی ثالث را بدون هیچ گونه سریال گمراه کننده به عموم مسلمانان معرفی کنیم و میدان را از هرگونه سوء استفاده منافقان و دشمنان ببندیم.

وی ادامه داد: واقعه کربلا به معنای واقعی یک دانشگاه است، دانشگاهی که درس شهادت، شجاعت، آزادگی، عدالت و تسلیم نشدن در برابر ظلم و خشونت را می آموزد و در و دیوار آن با کلام هیهات منا ال زیلا. اساتید این دانشگاه از بزرگانی چون حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه گرفته تا کودکان نوپایی چون حضرت علی اصغر هر کدام کرسی مخصوص به خود دارند.

رمضانخانی درباره فرهنگ عاشورا گفت: امروز عطر فرهنگ عاشورا در سراسر جهان اسلام پخش شده است. فرهنگی که امام خمینی(ره) رهبر فقید انقلاب اسلامی بر عظمت و اهمیت آن تاکید کردند: «اسلام را سیدالشهداء زنده نگه داشته است، تا جایی که می بینید ما اینجا هستیم… سیدالشهداء اسلام را نجات داد. برای حفظ مکتب سیدالشهدا است، الان ۱۴۰۰ سال است که ما را با این منبرها، با این گریه ها، با این دعاها، با این مصیبت ها و با این ضربات حفظ کرده اند… همین فرهنگ همین بس که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «اگر امت اسلامی نام حسین و یاد حسین را زنده نگه دارد و آنها را الگو قرار دهد، بر همه موانع و موانع فائق خواهد آمد».

اسلام شگفت انگیزترین پیروزی ها را کسب کرده است

وی همچنین درباره پیوند نهضت حسینی و انقلاب اسلامی گفت: فرهنگ حسینی به برکت انقلاب شکوهمند اسلامی در سراسر جهان شناخته شده و شناخته شده است و کارکرد عملی و انسانی خود را در جهان معاصر به اثبات رسانده است. امروز از شرق تا غرب، نام و یاد فداکاری ها و جانفشانی های آزادگان جهان و اهل بیت پاکش در سحرگاه عاشورای سال ۶۱ هجری قمری، وسعت گطی را فرا گرفته است. آیا وقت آن نرسیده است که با اعلام فریضه ظلم ستیز و ظالم ستیزانه اباعبدالله الحسین(ع) فرهنگ ناب و انسان سوز و بنیادهای برانداز دنیای مادی را در معرض فرهنگ ناب نبوی قرار دهیم؟ آیا وقت آن نرسیده که واژه هایی چون آزادی، حقیقت جویی، استبداد ستیزی، فداکاری از جان، مال و زن در راه ایمان و بسیاری از مفاهیم فرهنگی و تربیتی فرهنگ عاشورا را برای جهانیان تبیین کنیم؟

وی تاکید کرد: اسلام در قرن حاضر شگفت‌انگیزترین پیروزی‌ها را در تمام عرصه‌های بین‌المللی کسب کرده است، البته بیشتر این پیروزی‌ها از آن مستضعفان و نیازمندانی است که با درک پیام حق و حقیقت، برای رسیدن به مدینه فاضله اسلامی و پایداری تلاش می‌کنند. مدینه فاضله علوی و ولایی نتیجه داده است. امروز خون سرخ و مخلص مسلمانان مظلوم غزه و عراق و سوریه و لبنان علم این نویسندگان آزاده و فضیلت های سحرگاه است. مردمی که در برابر صهیونیست‌های بین‌المللی در برابر غیرانسان‌های متمدن غیرانسانی و انسان‌نما که ادعای انسانیت دارند، با پیشانی‌های بالا و پیشانی بالا ایستاده‌اند و می‌دانند که باید بهشت ​​را به بهایی بدهند، بدون بهانه.

وی در پایان گفت: این همان فرهنگی است که باید در تداوم آن و جهانی شدن آموزه های آن نهایت تلاش را بکنیم و برای تبیین آموزه های آن باید از هر چه داریم دست برداریم و از فداکردن جان و مال و جان خود نهراسیم. نسب برای ترویج حرف حق خود. این درسی است که در آن روز خونین در مزرعه پر از شقایق آموختیم و امروز ما وارثان آن گوهر بی نظیر هستیم.

انتهای پیام/ ۳۷۲۸
این مقاله را در صفحه اول پیشنهاد دهید