انسولین و گلوکاگون چگونه قند خون را تنظیم می کنند؟ نکات تغذیه ای تلفنی


انسولین و گلوکاگون چگونه قند خون را تنظیم می کنند؟

لوزالمعده انسولین و گلوکاگون را آزاد می کند. هر دو هورمون نقش مهمی در تنظیم سطح قند خون دارند. کدام یک از این هورمون ها بالاتر است؟ کم یا زیاد قند خون شما ممکن است بالا یا پایین بیاید. انسولین و گلوکاگون در کنار هم به ایجاد وضعیتی در بدن به نام هموستاز کمک می کنند. هنگامی که سطح قند خون بیش از حد بالا باشد ، لوزالمعده انسولین بیشتری ترشح می کند. هنگامی که قند خون کاهش می یابد ، لوزالمعده گلوکاگون را آزاد می کند تا قند خون را بالا ببرد. این تعادل انرژی کافی را برای سلول ها فراهم می کند تا از آسیب عصبی جلوگیری کرده و باعث افزایش قند خون شود.

این مقاله عملکرد و عملکرد انسولین و گلوکاگون و اثرات آن بر دیابت را شرح می دهد.

انسولین گلوکاگون و قند خون

انسولین و گلوکاگون بر قند خون بدن تأثیر می گذارد. بدن کربوهیدرات ها را به قندهای ساده و گلوکز تبدیل می کند. گلوکز به عنوان یک منبع مهم انرژی عمل می کند.

قند خون معیاری از میزان استفاده بدن شما از گلوکز است.

اینها یک روز نیستند. در بیشتر موارد ، انسولین و گلوکاگون این سطوح را در سطح سالم نگه می دارند.

اگر بدن گلوکز کافی را تبدیل نکند ، قند خون بالا می ماند. انسولین به سلول ها در جذب گلوکز کمک می کند ، قند خون را کاهش می دهد و سلول هایی را که برای انرژی به گلوکز نیاز دارند ، تامین می کند.

هنگامی که قند خون بسیار پایین است ، لوزالمعده گلوکاگون را آزاد می کند. گلوکاگون به کبد کمک می کند تا گلوکز را ذخیره کرده و قند خون را افزایش دهد.

سلولهای لوزالمعده مسئول ترشح انسولین و گلوکز هستند. لوزالمعده شامل بسیاری از این گروه های سلولی است. لوزالمعده انواع مختلفی از سلول دارد. از جمله سلولهای بتا که انسولین تولید می کنند و سلولهای آلفا که گلوکاگون را آزاد می کنند.

انسولین چگونه کار می کند؟

سلولها برای تامین انرژی به گلوکز نیاز دارند. اما اکثر آنها نمی توانند بدون کمک انسولین از گلوکز استفاده کنند.

انسولین گلوکز را در سلول ها آزاد می کند. گلوکز به گیرنده های انسولین در سلول های سراسر بدن متصل می شود و انسولین به گلوکز کمک می کند تا وارد سلول شود.

سطح پایین انسولین به طور مداوم در سراسر بدن در گردش است. هنگامی که سطح قند خون افزایش می یابد ، علائم انسولین به کبد ارسال می شود. کبد گلوکز را جذب کرده و آن را به مولکول دیگری به نام گلیکوژن تبدیل می کند.

هنگامی که سطح قند خون کاهش می یابد ، گلوکاگون کبد را به گلیکوژن و گلوکز تبدیل می کند و قند خون به حالت عادی برمی گردد.

انسولین حاوی اسیدهای آمینه است که به عضلات کمک می کند تا از آسیب بهبود یابند. اسیدهای آمینه به ساخت پروتئین در بافت ماهیچه ای کمک می کند. بنابراین ، هنگامی که سطح انسولین پایین است ، ماهیچه ها به خوبی شل نمی شوند.

گلوکاگون چگونه کار می کند؟

کبد گلوکز را ذخیره می کند. پرهیز می تواند قند خون را کاهش دهد. با ذخیره گلوکز ، کبد به طور مداوم قند خون را در طول غذا و در شب کنترل می کند.

هنگامی که قند خون کاهش می یابد ، سلول های پانکراس گلوکاگون را آزاد می کنند. گلوکاگون کبد را به گلیکوژن تبدیل می کند که باعث افزایش میزان گلوکز در خون می شود.

انسولین و گلوکاگون در یک چرخه عمل می کنند. گلوکاگون به کبد کمک می کند تا قند خون را بالا ببرد و انسولین از گلوکز برای ساختن سلول ها استفاده می کند.

سطح مطلوب قند خون

مقاومت به انسولین ؛ عوامل زیادی از جمله دیابت و رژیم غذایی ناسالم می تواند قند خون را بالا یا پایین بیاورد. واحد استاندارد اندازه گیری قند خون میلی گرم در لیتر سانتی متر (میلی گرم در دسی لیتر) است. سطح مطلوب قند خون به شرح زیر است:

زمان

دیابت شیرین (میلی گرم / دسی لیتر)

قبل از صبحانه

100 نفر بدون دیابت

افراد مبتلا به دیابت 130-70

دو ساعت بعد از غذا خوردن

افراد بدون دیابت – کمتر از 140 نفر

افراد مبتلا به دیابت – کمتر از 180 نفر

زمان خواب

120 نفر بدون دیابت

150-90 نفر مبتلا به دیابت

A1C معیاری برای تصویربرداری متوسط ​​گلوکز در بلند مدت است. A1C برای بیماران دیابتی باید کمتر از 7٪ و برای افراد غیر دیابتی کمتر از 6٪ باشد.

قند خون چگونه بر بدن تأثیر می گذارد؟

انسولین و گلوکاگون اثر فوری ندارند. این امر به ویژه در مورد افرادی که فشار خون بالا یا پایین دارند صادق است.

قند خون بالا

علائم قند خون بالا

 • ادرار اضافی: کلیه ها سعی می کنند گلوکز اضافی را دفع کرده و به قند خون پاسخ دهند.
 • تشنگی زیاد با تکرر ادرار: هنگامی که کلیه ها سعی می کنند قند خون را تنظیم کنند ، کلیه ها دچار کم آبی می شوند و می توانند بسیار تشنه شوند.
 • گرسنگی – قند خون بالا مستقیماً باعث می شود احساس گرسنگی کنید. با این حال ، سطح پایین انسولین اغلب منجر به افزایش قند خون می شود.

با گذشت زمان ، قند خون بالا می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود
 • سرعت بازیابی را کند کنید
 • خارش و خشکی پوست
 • خطر عفونت افزایش می یابد
 • سردرد
 • خستگی و عدم تمرکز
 • تاری دید
 • یبوست اسهال یا هر دو
 • اختلال نعوظ در مردان

قند خون پایین

تاخیر در غذا خوردن ؛ سوء تغذیه ؛ برخی از داروهای دیابت و برخی شرایط بهداشتی می توانند قند خون را کاهش دهند.

علائم هیپوگلیسمی

 • سرگیجه
 • قلب تندتر می تپد
 • نقاط ضعف
 • مخصوصا زبان. لب ها خارش در دست یا پا
 • حالت تهوع همراه با گرسنگی
 • سرگیجه
 • گیجی و تمرکز ضعیف
 • عصبانیت

در صورت عدم درمان ، هیپوگلیسمی می تواند منجر به تشنج یا از دست دادن هوشیاری شود.

انواع دیابت

وقتی انسولین مثر نباشد یا بدن نتواند آن را تولید کند ، دیابت ایجاد می شود. این وضعیت می تواند کنترل قند خون را برای شما سخت کند.

انواع مختلفی از دیابت وجود دارد.

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که در سنین پایین بروز می کند. بنابراین ، گاهی اوقات دیابت نوجوانان نامیده می شود.

این نوع دیابت در اثر حمله سیستم ایمنی به سلول های بتا که انسولین را در لوزالمعده ایجاد می کنند ، ایجاد می شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1 اغلب قند خون بسیار بالایی دارند. از آنجا که سطح انسولین بسیار پایین است ، نمی توانند گلوکز زیادی را وارد جریان خون خود کنند.

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است و اغلب توسط عوامل سبک زندگی مانند چاقی ایجاد می شود.

افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مقاومت بیشتری نسبت به انسولین دارند. این بدان معناست که بدن انسولین کافی تولید نمی کند یا از انسولین به بهترین شکل استفاده نمی کند.

دیابت بارداری

دیابت حاملگی نوعی دیابت است که در برخی از زنان در دوران بارداری بروز می کند. قطری که زن در دوران بارداری از نوزاد در حال رشد حمایت می کند ، می تواند توانایی مادر در استفاده از انسولین را کاهش دهد. مقاومت انسولینی ایجاد می کند و شبیه علائم دیابت نوع 2 است.

دیابت بارداری معمولاً پس از تولد نوزاد از بین می رود. اما این یک عامل خطر برای دیابت نوع 2 در آینده است.

برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و برخی دیگر مبتلا به دیابت نوع 2 باید با رژیم غذایی و ورزش منظم سطح انسولین خود را کنترل کرده و قند خون خود را کنترل کنند.

مترجم: سید حمیدرضا ناجی

منبع:

پزشکی امروز

دیدگاهتان را بنویسید