امیر عبداللهیان خطاب به گوترش: آژانس باید مسائل امنیتی باقیمانده را با ابزارهای فنی حل کند


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص برخی تحولات منطقه ای و بین المللی از جمله تحولات غزه و مذاکرات برای رفع تحریم ها تبادل نظر و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگوی تلفنی در پاسخ به تاکید گوترش بر لزوم توافق هسته ای، به نشست سالانه NPT (معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای) در نیویورک و حضور فعال آن اشاره کرد. تیم مأموریت ایران گفت: فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر تقدس استفاده از سلاح هسته‌ای روشن است.

امیر عبداللهیان افزود: سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و مغایر با سیاست ها و اعتقادات ما است.

وزیر امور خارجه افزود: امروز جهان از نظر صلح و امنیت بین المللی در شرایط حساس و شکننده ای قرار دارد. معاهده منع گسترش تسلیحات هسته ای نتیجه یک موازنه است و همواره بر جنبه های مختلف این موازنه تاکید شده است، اما برخی کشورها نسبت به آن گزینش می کنند.

امیرعبداللهیان افزود: ما معتقدیم که جنبه های اجرایی نشده این معاهده باید مورد توجه جدی قرار گیرد از جمله خلع سلاح هسته ای و ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای در خاورمیانه. جمهوری اسلامی ایران به عنوان مبتکر ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه، آمادگی خود را برای ادامه همکاری‌های سازنده در این راستا اعلام می‌دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: برای دستیابی به یک توافق قوی و با ثبات جدی هستیم. مذاکرات در وین اکنون با جدیت دنبال می شود، اگرچه نتیجه به تمایل آمریکا برای دستیابی به توافق بستگی دارد. آیا آمریکا در عمل انعطاف و واقع گرایی لازم را نشان خواهد داد؟ ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار داریم و این را نشان داده ایم.

امیر عبداللهیان گفت: همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه دارد. اما ما معتقدیم که آژانس باید با دور شدن از مسائل سیاسی غیرعادی و غیرسازنده و از مسیر فنی، مسائل امنیتی باقی مانده را به طور کامل حل کند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت ده ها غیرنظامی، کودک و زن فلسطینی تاکید کرد: در گفتگوی تلفنی با دبیرکل جهاد اسلامی متوجه شدم که مقاومت فلسطین در ادامه دفاع از کشور و نیازهای امنیتی خود پاسخ قوی تری به رژیم صهیونیستی خواهد داد.

امیرعبداللهیان افزود: لازم است جامعه جهانی به وظیفه خود در حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات رژیم صهیونیستی عمل کند.

رئیس دیپلماسی کشورمان نیز در این گفتگوی تلفنی حمایت خود را از تداوم آتش بس در یمن اعلام و بر رفع کامل محاصره انسانی در این کشور تاکید کرد.

امیر عبداللهیان با اشاره به سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی، تقویت روند گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه‌ای را مهم دانست و از ابتکار منطقه‌ای دبیرکل استقبال کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در این گفت وگوی تلفنی ضمن تاکید بر لزوم حذف سلاح های هسته ای در جهان و پاکسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی، بر موارد زیر تاکید کرد: مذاکرات برجام برای ما بسیار مهم است و ما بر سازش و انعطاف در روابط خود با طرف های مذاکره تاکید می کنیم و در این مرحله تاکید بیشتری داشته ایم.

آنتونیو گوترش درباره سالگرد فاجعه هیروشیما و ناکازاکی گفت: ما باید اطمینان حاصل کنیم که چنین حوادث وحشتناکی دیگر تکرار نمی شود و در این زمینه موضوع خلع سلاح هسته ای و عدم اشاعه بسیار مهم است.

گوترش گفت: ما می خواهیم تلاش کنیم پرونده هسته ای ایران را ببندیم و در طرف اروپایی و آمریکایی نیز بر آن تاکید کرده ایم.

آنتونیو گوترش ابراز امیدواری کرد که ارائه پلتفرم جدید دبیرکل گام دیگری در جهت همگرایی بیشتر در منطقه خلیج فارس باشد.

دبیرکل سازمان ملل متحد نیز با ابراز نگرانی از وضعیت غزه تاکید کرد: برای انجام اقدامات سازنده و توقف حملات با همکاران خود در غزه در تماس هستیم.

دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص بحران یمن از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس قدردانی کرد و خواستار تداوم نقش موثر ایران در حل و فصل سیاسی بحران یمن شد.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه نیز در صفحه اینستاگرام خود به تشریح گفتگوی تلفنی خود با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل پرداخت و نوشت: امروز با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل تماس تلفنی داشتم. در پاسخ به سخنان آقای گوترش مبنی بر لزوم توافق هسته ای به ایشان یادآوری کردم که فتوای مقام معظم رهبری در خصوص حرمت استفاده از سلاح هسته ای روشن و معتبر است. سلاح هسته ای در دکترین جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد و مغایر با سیاست و اعتقادات ماست.

وی افزود: به آنها گفته ام که جمهوری اسلامی ایران به عنوان آغازگر ایده ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته ای، آمادگی خود را برای ادامه همکاری های سازنده در این راستا اعلام می کند.

وزیر امور خارجه افزود. من همچنین به دبیرکل سازمان ملل متحد گفتم که برای دستیابی به یک توافق قوی و باثبات در مورد تحریم ها که مذاکرات را لغو می کند، جدی هستیم. مذاکرات در وین همچنان با جدیت دنبال می شود، اگرچه نتیجه به تمایل آمریکا برای دستیابی به توافق و اینکه آیا در عمل انعطاف و واقع بینی لازم را نشان خواهد داد، بستگی دارد. ما اراده جدی و واقعی برای رسیدن به یک توافق قوی و پایدار داریم و این را نشان داده ایم.

امیرعبداللهیان ادامه داد: در این گفت و گو با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به غزه و شهادت ده ها غیرنظامی، کودک و زن فلسطینی، به وی تاکید کردم که مقاومت فلسطین پاسخ محکم تری به رژیم صهیونیستی خواهد داد. به دفاع از زمین و امنیت ادامه می دهد و لازم است جامعه جهانی به وظیفه خود در حمایت از مردم غزه و توقف فوری تجاوزات رژیم صهیونیستی عمل کند.

امیر عبداللهیان گفت: تقویت روند گفتگو و همکاری های منطقه ای را مهم می دانم و از ابتکار منطقه ای دبیرکل استقبال می کنم. در حالی که دبیرکل سازمان ملل متحد بر لزوم حذف سلاح های هسته ای در جهان و نیاز به پاکسازی خاورمیانه از سلاح های کشتار جمعی تاکید کرد، تاکید کرد که مذاکرات هسته ای برای ما بسیار مهم است و نیاز به سازش و انعطاف بیشتر داریم. با توجه به طرف های گفتگو در این مرحله

وی ادامه داد: وی ابراز امیدواری کرد که ارائه پلتفرم جدید توسط دبیرکل گامی دیگر در جهت همگرایی بیشتر در منطقه خلیج فارس باشد، آقای گوترش همچنین از وضعیت غزه ابراز نگرانی کرد و تاکید کرد که در حال تماس هستیم. با همکاران خود در غزه اقدامات سازنده و توقف فوری حملات را آغاز خواهیم کرد و همچنین در خصوص بحران یمن از تلاش ها و مواضع سازنده جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تداوم آتش بس قدردانی و خواستار تداوم آتش بس شدیم. نقش موثر ایران در حل و فصل سیاسی بحران یمن.

انتهای پیام/