الحمودی: ایرانیان در اوج دانش و کرم هستند/ جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در جهان است


به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، تیم ملی جودوی سوریه برای برگزاری اردوی مشترک با جودوکاران ایران روز شنبه ۱۴ خرداد وارد تهران شد و اردوی مشترک خود را با تیم ملی ایران پیگیری خواهد کرد. جودوکاران سوری در ورزشگاه آزادی با تیم ملی بزرگسالان و جوانان و تیمی از استان البرز دیداری دوستانه داشتند و حالا بعد از ایران راهی الجزایر می شوند.

یازه الحموی سرمربی تیم ملی سوریه دقایقی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس گفت پرداخت. جزئیات این بیانیه زیر است.

فارس: محمد یاسر الحموی† آیا قبلا به تهران سفر کرده اید؟

نه، تجربه سفر به تهران را نداشتم و الان برای اولین بار به ایران سفر کردم. بسیار خوشحالم که در اردوی مشترک اخیری که با تیم های ملی عراق، ایران و چند کشور دیگر در بغداد داشتیم، توافقات نهایی برای برگزاری اردوی مشترک امضا شد. البته فدراسیون های جودوی سوریه و ایران پیش از این درباره برگزاری اردوی مشترک صحبت کرده بودند و این رایزنی در جریان جام صلح و دوستی در بغداد تقویت شد و در نتیجه اکنون در تهران هستیم.

فارس: وضعیت سفر به ایران و روابط خوبی که مردم این دو کشور با یکدیگر دارند را چگونه ارزیابی می کنید؟

من قبلاً مطالعات زیادی در مورد ایران داشته ام. واقعا شناخت بسیار خوبی از مردم ایران و ورزش این کشور داشتم. جودوی ایران یکی از کشورهای پیشرو در این رشته است. به تهران سفر کردیم تا علیرغم حضور در یک بازی دوستانه از تجربیات جودوکاران، مربیان و داوران ایرانی به خوبی استفاده کنیم. ما در تهران تجربیات زیادی به دست آورده ایم و حالا با کوله باری از تجربه ایران را ترک خواهیم کرد.

فارس: سطح فنی جودوکاران ایران را در چند روزی که در اردوی مشترک حضور داشتید چطور ارزیابی می کنید؟

متاسفانه همانطور که همه می دانند کشور ما حدود ۱۰ سال درگیر جنگ بود و این جنگ ورزشکاران سوری را در وضعیت نامساعد روحی قرار داد. خب، جنگ در کشور ما البته بسیاری از زیرساخت ها و سازمان های ورزشی ما را از بین برده است. به خاطر اتفاقی که افتاد از نظر مالی سودی نداشت و نتوانستیم به مسابقات اعزام شویم. خوشبختانه نزدیک به سه سال است که در حال تشکیل تیم هستیم و با این نفرات تلاش می کنیم جودوی سوریه را به مسیر خود برگردانیم.

فارس: پس به همین دلیل حضور در اردوهای مشترک در ایران و سایر کشورها می تواند در کوتاه مدت به پیشرفت جودوی شما کمک کند؟

بی شک رابطه خوبی بین فدراسیون سوریه و ایران وجود دارد و مطمئناً می توانیم از تجربه جودوکاران ایرانی برای زنده نگه داشتن جودو در کشورمان استفاده کنیم. برای خودمان برنامه ریزی کرده ایم تا با حضور در کشورهای مختلف جودوی سوریه را تقویت کنیم.

فارس: آیا در سوریه امکانات و زیرساخت ها برای حفظ ارتش مشترک وجود دارد و آیا شرایط پیشرفت در این کشور وجود دارد یا خیر؟

به هر حال کشور ما در جنگ است، فراهم کردن شرایط و امکانات برای برگزاری اردوی مشترک کمی سخت است، اما به زودی خواهد بود. البته در این مرحله برگزاری اردوی مشترک در خارج از کشور هم برای ما و هم برای جودوی سوریه مفید خواهد بود. در هر اردوی مشترکی که شرکت می کنیم، می توانیم تجربیات بسیار خوبی داشته باشیم. جا دارد از آرش میراسماعیلی رئیس فدراسیون جودو که از دوستان قدیمی و بسیار خوب من است تشکر کنم. ما سال هاست همدیگر را می شناسیم و جا دارد از او تشکر کنم که در این اردوی مشترک امکانات ویژه ای در اختیار تیم ملی جودو سوریه قرار داد. میراسماعیلی واقعاً در این مدت برای ما سنگ تمام گذاشت.

فارس: یعنی در این مدت ایرانی های زیادی دیده اید؟

وقتی می خواهم در مورد میزبانی خلاصه کنم، باید بگویم که با توجه به شرایط و امکاناتی که در این مدت به ما ارائه شده، ایرانی ها نشان داده اند که در قله های دانش و اتاق هستند. در ایران وضعیت ما دقیقاً طوری بود که انگار در کنار خانواده هستیم. ما اصلا دلتنگ نیستیم.

فارس: با نزدیک شدن به پایان اردوی مشترک با ایران، به نظر می رسد برنامه دیگری دارید، برای ما توضیح دهید.

از ایران به الجزایر و سپس اردن و در نهایت لبنان می رویم. هدف ما شرکت در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی است. حضور در چنین اردوهایی برای ما مثمر ثمر و فنی است. در این اردوهای مشترک با برگزاری مسابقاتی که پیش رو داریم هر روز شرایطمان از نظر فنی جلو می رود.

فارس: حرف آخر شما…

طبق برنامه به مشهد مقدس سفر خواهیم کرد. این نشان دهنده اوج مهمان نوازی ایرانیان است. من به عنوان نماینده مردم و ورزش سوریه از مردم ایران و فدراسیون جودوی ایران و کسانی که به ما در برگزاری اردوی مشترک کمک کردند تشکر می کنم. امیدوارم هرچه زودتر شرایطی فراهم شود که اردوی مشترکی در دمشق داشته باشیم تا گوشه ای از محبت خانواده جودوی ایران که با ما مثل خانواده خودشان رفتار کردند جبران شود.

انتهای، آخر پیام
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید