اقدامات ایران در برابر قطعنامه ضدایرانی


به گزارش خبرگزاری فارس، سید رضا صدرالحسینی دز در یادداشتی با عنوان «اقدامات ایران در برابر قطعنامه ضد ایرانی» نوشت:

در این مدت، علیرغم اظهارات مثبت، منفی و متناقض، احتمالاً این پیچ و خم ها برای تغییر محاسبات طرف ایرانی بوده است، چرا که سیگنال های متفاوت و غیرقابل پیش بینی طرف مقابل در دوره مذاکره مدام دیده و شنیده می شد!
خوانندگان این سطور بدانند که پس از توقف مذاکرات، تیم غربی تلاش کرد تا دولت را مجبور به ورود بازیگر جدید (رژیم صهیونیستی) و اجرای اقدامات ضدامنیتی در کشور، افزایش تحریم ها و افزایش جنگ روانی کند. به طور مستقیم در بازار به ویژه نرخ ارز کناره گیری از دفاع از منافع ملی و سلب امکان مدیریت از طریق شایعه سازی.

الان وضعیت ما چگونه است؟
– بودجه امسال بدون وابستگی به فروش نفت بسته شد.
– فروش نفت و بازارهای جدید و افزایش قیمت بین المللی انرژی داریم.
– امور جاری و عمرانی بدون وام بانک مرکزی اداره می شود.
– پشتیبانی ارزی خوبی داریم.
– بخشی از بدهی های خارجی به موقع پرداخت می شود.
– تقاضای صادرات به داخل کشور منتقل می شود.
– صندوق بین المللی پول برای سال جاری شرایط مساعدی را برای ایران پیش بینی کرده است.
– قیمت ارز نسبتا ثابت است.
– کنترل نسبی بازار، کاهش قاچاق کالاهای اساسی، افزایش نسبی کالاهای اساسی، حجم بالای کالاهای اساسی در مغازه ها و انبارها، انسجام داخلی خوب، کنترل خوب مرزها، امنیت عمومی، کنترل کامل کرونا، آمادگی کامل نیروهای مسلح، هماهنگی نیروها در امور مهم و خلاصه شرایط کشور برای مدیریت تحولات بسیار آماده است.
جمهوری اسلامی ایران بارها نشان داده است که می‌تواند با اقتدار از منافع ملی خود دفاع کند و مصوبه شورای حاکم بر نقض گزارش‌دهی و وجود محرمانگی نمی‌تواند مانع از اجرای الزامات قانونی خود در صنعت صلح‌آمیز هسته‌ای و هسته‌ای شود. ادامه مذاکرات درخواستی نمایندگان اروپا را به روند تحمیلی و سریع مورد نظر رژیم صهیونیستی و آمریکا که ادامه راه به سوی مسیری غیرقابل بازگشت و یکجانبه است، تسری دهند.

نکاتی برای جلسه هیئت مدیره

قطعنامه های شورای حکام را نمی توان وتو کرد و برای تصویب این قطعنامه دو سوم اکثریت آرا لازم است.
اعضای فعلی هیئت مدیره عبارتند از: چین، روسیه، ایالات متحده، بریتانیا، آرژانتین، استرالیا، اتریش، برزیل، بوروندی، کانادا، کلمبیا، جمهوری چک، مصر، فنلاند، فرانسه، آلمان، گواتمالا، هند، ایرلند، ژاپن و کره جنوبی. لیبی، مالزی، مکزیک، نیوزلند، پاکستان، پرو، لهستان، سنگال، اسلوونی، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئیس، امارات متحده عربی و ویتنام.
همانطور که مشاهده می شود حدود ۱۵ نفر از اعضای شورا از متحدان آمریکا هستند (بیش از دو سوم) به همین دلیل گفته می شد ایران آماده تصویب این قطعنامه است.
این قطعنامه ضد ایرانی در هیات مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تصویب شد، اما چین و روسیه رای منفی دادند.
قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس با ۳ رای موافق، ۳ رای مخالف (روسیه و چین) و ۴ رای ممتنع (هند، لیبی و پاکستان) به تصویب رسید.

دلایل پذیرش قطعنامه شورای حکومتی علیه ایران

– در این قطعنامه از ایران به دلیل عدم همکاری با آژانس انتقاد شده است.
– این قطعنامه توسط آلمان، بریتانیا، فرانسه و آمریکا ارائه شده است.
– این قطعنامه از ایران می خواهد که به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند.
– قطعنامه پرونده هسته ای ایران را به شورای امنیت ارسال نمی کند.
– در این قطعنامه از ایران به دلیل ناتوانی در توضیح دلیل وجود اورانیوم در سه تاسیسات اعلام نشده انتقاد شده است.

اقدام فوری و به موقع ایران

از امروز هیچ اطلاعاتی در مورد فعالیت های هسته ای ایران ثبت نخواهد شد.
اقدام ایران قطع عملکرد دوربین های اضافی به دلیل تخلف و توجه به گزارش های دروغ رژیم صهیونیستی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی بود.
بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی، ایران تصمیم گرفته است تمامی دوربین های مداربسته اضافی ضبط شده در سایت های هسته ای را خاموش کرده و هیچ اطلاعاتی را ثبت نکند.
همچنین تصمیم گرفته شد که دفتر فلومتر و فلومتر آنلاین OLEM غنا در ایران بسته شود. با این حال، بیش از ۸۰ درصد از دوربین های موجود این آژانس دوربین های امنیتی هستند که به اندازه کافی به کار خود ادامه می دهند.
رئیس نمایندگی ایران در آژانس، پذیرش قطعنامه ضدایرانی در هیات مدیره را به شدت محکوم کرده و با بیان اینکه اقدامات مقتضی را انجام خواهیم داد، گفت: ایران حق دارد سیاست و رویکرد خود را در قبال آژانس و آژانس تغییر دهد. این ضربه بزرگی به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است که توسط یکی از نهادهای اصلی تصمیم‌گیرنده آن، شورای حاکم، وارد شده است.

کدام موقعیت مناسب است؟

جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر به طور مستمر با آژانس و بخش قابل توجهی از بازرسی‌های جهانی آژانس در ایران همکاری سازنده داشته است و پذیرش داوطلبانه تعهدات اطلاعاتی تکمیلی و ارائه دو سند غیرقابل نقض در ماه‌های اخیر موید این امر است. کشور ما در حال حاضر شفاف ترین برنامه هسته ای کشورهای عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی را دارد.
۱) ما پاسخ نهایی و متناسب را خواهیم داد، همه گزینه های ممکن را در نظر می گیریم.
۲) تهدید در مقابل تهدید، استراتژی نهایی ماست. اقدامات دشمن بی پاسخ نخواهد ماند. اما ما عجله ای برای علنی کردن پاسخ ها نداریم.
۳) تاکنون بارها به سوالات و ابهامات آژانس پاسخ داده ایم. به نظر می رسد برخی فراموش کرده اند که تمام مسائل گذشته یک بار برای همیشه توسط هیئت مدیره در ۲۴ آذر ۱۳۹۴ بسته شد.
جمهوری اسلامی ایران به لطف رویکرد غیر سازنده آژانس و پذیرش قطعنامه فوق، اقدامات عملی متقابلی از جمله نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و غیرفعال کردن دوربین های فوق برنامه را انجام داده است.
۴) قطعنامه های بی اثر و بی اثر، ایران را از حقوق مسلم صنعت صلح آمیز هسته ای محروم نخواهد کرد.
۵) نقش مثبت روسیه و چین را در ادامه این مسیر کاملا در نظر خواهیم گرفت.
۶) ما اهل گفتگو و مذاکره هستیم و نتیجه توافقات احتمالی را می پذیریم.
انتهای پیام/
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید