اسکاتلند به لیز تراس نسبت به ممانعت از همه پرسی استقلال هشدار داد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند پس از انتشار گزارشی از برنامه ریزی وزرای بریتانیا از جمله لیز تراس برای دشوار کردن پیروزی هواداران استقلال در همه پرسی آینده استقلال در اسکاتلند در مقایسه با اجرای آن. این طرح سوئی لیز تراس در دولت احتمالی بعدی او هشدار داد.

به گزارش روزنامه گاردین، اخیراً یکی از حامیان لیز تراس، وزیر امور خارجه مستعفی دولت بریتانیا وجود داشته است که احتمالا فردا به عنوان برنده رقابت برای نام بردن رهبر جدید حزب محافظه کار بریتانیا و بوریس جانسون در تاریخ ۲۰۱۷ اعلام خواهد شد. پس از آن به عنوان نخست وزیر، ساختار دولت خود را پرده برداری کرد و خواستار آن شد که قبل از برگزاری چنین همه پرسی، حمایت ۶۰ درصدی از همه پرسی جدید استقلال اسکاتلند باید نشان داده شود.

این منبع به ساندی تایمز گفت: “حزب ملی اسکاتلند پس از همه پرسی استقلال سال ۲۰۱۴ اعلام کرد که تا زمانی که نظرسنجی ها به طور مداوم بیش از ۶۰ درصد از استقلال اسکاتلند از بریتانیا حمایت کنند، به پای صندوق های رای نمی روند. همه پرسی استقلال دیگر مجاز نیست.

این منبع ادامه داد: برای حامیان استقلال اسکاتلند از بریتانیا عاقلانه خواهد بود که حمایت قابل توجهی از دستیابی به این استقلال نشان دهند، مانند مورد رفراندوم تشکیل پارلمان مستقل اسکاتلند در سال ۱۹۹۷ که یک تثلیث به آن رأی دادند. اکثریت برای تشکیل این مجلس». استقلال در میان مردم اسکاتلند وجود دارد.

در این مقاله آمده است که وزرای دولت بریتانیا احتمالاً شرط سخت دیگری را نیز وضع خواهند کرد و آن این است که تأیید رأی مثبت به استقلال در همه پرسی مشروط به رأی اکثریت واجدین شرایط است نه اکثریت رأی دهندگان. رای دهندگانی که در همه پرسی شرکت کردند.

استورجن که برنامه خود را برای برگزاری دومین رفراندوم استقلال اسکاتلند در اکتبر ۲۰۲۳ اعلام کرد، این گزارش را به سخره گرفت و گفت ترس از شکست در همه پرسی تغییر قوانین را توجیه نمی کند.

وزیر اول اسکاتلند در مصاحبه با اسکای نیوز تاکید کرد که این اصلاحات بالقوه فاش شده در این گزارش «مانند تغییر قوانین اساسی دموکراسی است که ما در تمام زندگی خود به آن پایبند بوده ایم و آنها برای مدت طولانی به آن متعهد بوده اند. “به ما چسبید.” “

او گفت: «اگر بخواهیم قوانین جدیدی را برای رفراندوم خروج از اتحادیه اروپا پیشنهاد کنیم، می‌توانید تصور کنید که حزب محافظه‌کار چقدر از این بابت عصبانی و نگران می‌شود؟» صرف این واقعیت که شما از شکست در رقابت‌های دموکراتیک می‌ترسین، اینطور نیست. بهانه و توجیه قابل قبولی برای بازنویسی قواعد دموکراسی به شما می دهد».

استورجن گفت که تغییرات پیشنهادی تلاشی برای “شکن کردن قوانین” است.

وی افزود: چنین اقداماتی نشان دهنده ضعف اساسی او (لیز تراس) و عدم اعتماد به طرحش برای اتحادیه بریتانیا خواهد بود، در حالی که هرگز طرح مثبتی برای اتحادیه بریتانیا وجود نداشته است.

چندی پیش، نخست وزیر مستعفی انگلیس، بوریس جانسون، گفت که از هرگونه طرح اسکاتلند برای برگزاری دومین رفراندوم استقلال چشم پوشی می کند و پس از این اظهار نظر، استورجن خواستار تصمیم دادگاه عالی انگلیس برای برگزاری این همه پرسی بدون موافقت این همه پرسی شد. دولت بریتانیا ماه آینده به این پرونده رسیدگی خواهد شد و احتمالا اوایل سال آینده حکم صادر خواهد شد.

انتهای پیام.
این مقاله را در صفحه اول پیشنهاد دهید