استقبال از ۸ میلیاردمین نوزاد جهان / ۵، ۶ و ۷ میلیارد چه کسانی هستند؟ (فیلم)


سازمان ملل می گوید ۱۱ سال پیش جهان ۷ میلیارد نفر داشت و اکنون به ۸ میلیارد نفر رسیده است.

به گزارش عصر ایران به نقل از بی بی سی، رشد جمعیت پس از رونق بزرگ جمعیت در اواسط قرن بیستم کاهش یافته است.

ممکن است ۱۵ سال طول بکشد تا جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر برسد و سازمان ملل پیش بینی نمی کند که جمعیت قبل از سال ۲۰۸۰ از ۱۰ میلیارد نفر فراتر رود.

محاسبه دقیق جمعیت جهان یک کار دشوار و پرهزینه است.

در سال‌های اخیر، سازمان ملل نوزادان را به عنوان نماینده پنج، شش و هفت میلیاردمین مردم جهان انتخاب کرده است.

متی گاسپار در ژوئیه ۱۹۸۷ به دنیا آمد. دقایقی پس از تولدش، فلاش های دوربین بر چهره کوچک او می تابد و گروهی از سیاستمداران مادر خسته او را احاطه کرده اند.

“سعدیا سلطان آویشی” و “عدنان میوچ” ۲۳ ساله به عنوان هشت میلیاردمین نوزاد جهان انتخاب شدند.

استقبال از 8 میلیاردمین نوزاد جهان / 5، 6 و 7 میلیارد چه کسانی هستند؟

الکس مارشال، در آن زمان یک مقام بریتانیایی در سازمان ملل متحد که در پشت صفی از وسایل نقلیه بیرون بیمارستان گیر افتاده بود، تا حدی مسئول هرج و مرج در زایشگاه کوچک در حومه زاگرب بود.

وی می گوید: طبق پیش بینی آنها جمعیت جهان در سال ۱۹۸۷ از مرز ۵ میلیون نفر فراتر می رفت که تاریخ آماری این رویداد ۱۱ جولای تخمین زده شد به همین دلیل تصمیم گرفتیم نوزادی را به عنوان ۵ میلیاردمین فرد جهان انتخاب کنیم.

وقتی مارشال برای توضیح این ایده نزد جمعیت شناسان سازمان ملل رفت، آنها را عصبانی کرد.

مارشال گفت: «جمعیت شناسان به ما گفتند که نمی دانیم داریم چه کار می کنیم و نباید از بین این همه نوزاد یک نفر را انتخاب کنیم. با این حال انجام شد.

مارشال گفت: «همه چیز مربوط به اعداد بود.

سی و پنج سال از تولد پنجمین میلیاردمین نوزاد جهان می گذرد. او سعی می کند ورود تشریفاتی خود به دنیا را فراموش کند. در صفحه فیس بوک او آمده است که در زاگرب زندگی می کند، متاهل است و به عنوان مهندس شیمی کار می کند. او حاضر نیست با رسانه ها صحبت کند.

«الکس مارشال» «ماتج» را به خاطر اشاره به هیاهوی رسانه ای از روز تولدش سرزنش نمی کند.

از آن زمان تاکنون ۳ میلیارد نفر به جهان اضافه شده است. اما در ۳۵ سال آینده ممکن است شاهد افزایش ۲ میلیارد نفری در جهان باشیم و پس از آن – احتمالاً – رشد جمعیت یکنواخت خواهد بود.

Sadia Sultana Oveshi به مادرش در پوست کندن سیب زمینی در خارج از داکای بنگلادش کمک می کند. او ۱۱ سال دارد و ترجیح می دهد در فضای باز فوتبال بازی کند.

تجارت ساری خانواده اویشی پس از شیوع بیماری همه گیر تحت تاثیر قرار گرفت و آنها مجبور به نقل مکان به روستا شدند. زندگی در روستا ارزان تر است، آنها می توانند برای ۳ دختر خود هزینه مدرسه را پرداخت کنند.

اویشی کوچکترین دختر و طلسم خوش شانسی خانواده است. او در سال ۲۰۱۱ به دنیا آمد و به عنوان هفت میلیاردمین فرزند جهان انتخاب شد.

مادرش هنگام زایمان نمی دانست چه اتفاقی افتاده است. حتی انتظار تولدش را هم نداشت. پس از ویزیت، پزشکان او را برای سزارین اورژانسی به اتاق زایمان فرستادند.

اویشی که یک دقیقه بعد از نیمه شب به دنیا آمد، توسط خدمه تلویزیون و مقامات محلی محاصره شد. خانواده اش شوکه اما خوشحال بودند.

در آن زمان پدرش منتظر پسری بود. اما پدر اکنون به ۳ دختر باهوش و سخت کوش بسنده کرده است. دختر بزرگش الان در دانشگاه درس می خواند و می خواهد دکتر شود.

پدر اویشی می گوید: وضعیت مالی خوبی نداریم و شیوع کووید همه چیز را سخت کرده است. او می گوید: “من هر کاری از دستم بر بیاید انجام خواهم داد تا رویای اویشی محقق شود”.

پس از تولد آویشی در سال ۲۰۱۱، حدود ۱۷ میلیون نفر به جمعیت بنگلادش پیوستند.

این رشد به دلیل یک داستان موفقیت پزشکی در این کشور است، اما رشد جمعیت در این کشور کاهش شدیدی را نشان می دهد. زنان بنگلادشی در دهه ۱۹۸۰ به طور متوسط ​​۶ فرزند داشتند و اکنون میانگین تعداد فرزندان در این کشور به ۲ فرزند رسیده است. به لطف تمرکز بر آموزش در بنگلادش و افزایش تحصیلات برای زنان، آنها خانواده های کوچکتری را انتخاب می کنند.

طبق گزارش سازمان ملل، جمعیت جهان تا دهه ۲۰۸۰ از ۱۰.۴ میلیارد نفر خواهد گذشت. اما موسسه سنجش و ارزیابی سلامت (IHME) در دانشگاه واشنگتن و مرکز IIASA-Wittgenstein در وین فکر می‌کنند که این اتفاق زودتر رخ خواهد داد و بین سال‌های ۲۰۶۰ تا ۲۰۷۰ به حدود ۱۰ میلیارد نفر خواهد رسید.

اما پس از تولد اویشی در سال ۲۰۱۱، اتفاقات زیادی در جهان افتاده است و جمعیت شناسان مرتباً شگفت زده می شوند.

سمیر کی سی، جمعیت شناس مرکز IIAS در وین، می گوید: ما انتظار نداشتیم که میزان مرگ و میر ناشی از ایدز تا این حد کاهش یابد و درمان بتواند این تعداد از مردم را نجات دهد. کودکانی که از این بیماری جان سالم به در برده اند نیز صاحب فرزند می شوند.

از سوی دیگر، کاهش سرسام آور در باروری وجود دارد.

سمیر گفت، جمعیت شناسان پس از اینکه تعداد فرزندان متولد شده به ازای هر زن در کره جنوبی به طور متوسط ​​۰.۸۱ بود، شوکه شدند. وی افزود: سوال بزرگ و مهم برای ما این است که این روند تا کجا سقوط خواهد کرد؟

بسیاری از کشورهای جهان با این روند دست و پنجه نرم می کنند.

احتمالاً ۵۰۰ میلیون نفر از ۱ میلیارد نفر بعدی در جهان از ۸ کشور خواهند آمد. اکثر این کشورها آفریقایی هستند. نرخ باروری مورد نیاز برای حفظ جمعیت ۲.۱ فرزند برای هر زن است و این رقم بسیار کمتر از رقم تخمینی در بسیاری از کشورها است.

عدنان میوچ ۲۳ ساله در بوسنی و هرزگوین به کاهش سریع جمعیت فکر می کند.

او فوق لیسانس اقتصاد دارد و دنبال کار می گردد و اگر کار پیدا نکرد به اتحادیه اروپا می رود. بسیاری از کشورهای اروپای شرقی با کاهش نرخ زاد و ولد و سطح بالای مهاجرت مواجه هستند.

عدنان با مادرش فاطمه در خارج از سارایوو زندگی می کند.

فاطمه می گوید: هنگام تولد عدنان متوجه چیزهای غیرعادی شدم، پزشکان و پرستاران جمع شدند و من نمی دانستم چه اتفاقی می افتد.

وی گفت: کوفی عنان دبیرکل وقت سازمان ملل در آنجا بود تا نام او را شش میلیاردمین نوزاد جهان بگذارد.

فاطمه می گوید خیلی خسته بودم و نمی دانم چه حسی داشتم.

شش میلیاردمین نوزاد در جهان برای عدنان مزایایی به همراه داشت. به عنوان مثال، زمانی که او ۱۱ ساله بود، در رئال مادرید با قهرمان خود “کریستیانو رونالدو” آشنا شد.

او می گوید این واقعیت که در ۲۳ سال ۲ میلیارد نفر به جمعیت جهان اضافه شده است شگفت آور است.