از منطقه آزاد و انتصاب مدیران تا راه آهن و نساجی سبلان


سید حامد عاملی با اشاره به اینکه انتصابات در استان اردبیل به کاری بسیار سخت و پیچیده تبدیل شده است، گفت: البته توافقاتی صورت گرفته و تغییرات مورد نیاز در برخی از دستگاه ها به زودی اجرایی خواهد شد.

از منطقه آزاد و انتصاب مدیران تا راه آهن و نساجی سبلان

خبرنگار: مریم محرمی

استاندار اردبیل گفت: استان اردبیل در سال های اخیر با مشکلات و عقب نشینی هایی مواجه بوده است، از جمله اینکه در حوزه اقتصادی متوسط ​​درآمد استان تقریبا نصف میانگین کشوری است و در حوزه گردشگری نیز با توجه به نبود راه های ارتباطی و مسکن با استانداردهای لازم، تولید ثروت و درآمدهای اینچنینی برای مردم و در حوزه کشاورزی با توجه به مشکلات موجود، باید تلاش کنیم تا محصولاتی با ریسک کمتر، بهره وری بیشتر و در جایی بالا تولید کنیم.

وی افزود: زنجیره های سودآور و ثروت آفرین در صنعت استان اردبیل نیاز به تکمیل دارد و در این راستا استان اردبیل امروز وارد جرگه استان هایی شده است که بهره برداری از مواد معدنی فلزی را آغاز کرده اند و این کار در سال جاری آغاز شده است. مشگین شهر و همچنین خلخال با توجه به وجود ظرفیت کار ادامه خواهد داشت و بهره برداری از معادن فولاد، مس، طلا، سنگ آهن رصد می شود.

اکثر مشکلات راه آهن اردبیل در شهریور ماه قابل حل است

استاندار اردبیل گفت: در طول ۱۸ سال گذشته راه آهن اردبیل فراز و نشیب های زیادی داشته و در مقاطعی کار متوقف شده است اما در سفر آیت الله رئیسی رئیس جمهور به استان اردبیل یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافت. به صورت نقدی به پروژه‌های زیربنایی استان منجر به بسیج شد.

کارگزاری تصریح کرد: اکثر مشکلات خط ریلی اردبیل – میانه تا ۱۰ شهریور قابل حل است و پل این منطقه تا ۱۰ شهریور تکمیل می شود، اما تونل ها زمان بیشتری می برد.بانک سپه و ۵۰۰ میلیارد اعتبار در سال جاری پروژه به شرایط خوبی خواهد رسید

وی افزود: علاوه بر این مسیر ریلی، اتصال ریلی اردبیل به پارس آباد نیز حائز اهمیت است و سال گذشته در کمیسیون مشترک ایران و جمهوری آذربایجان با اتصال ریلی تشکند پارس آباد به جمهوری آذربایجان موافقت شد. و در تلاش هستیم برای این پروژه ماده ۲۳ مجوز بگیریم تا به آن پول اختصاص دهیم.

استاندار اردبیل ادامه داد: امیدواریم تا ۳ ماه آینده خبرهای خوبی از توسعه حمل و نقل هوایی در استان اردبیل داشته باشیم و ایرلاین در استان اردبیل ایجاد شود و کسری های استان برطرف شود. با استقرار چندین هواپیما.

زیرساخت های استان اردبیل باید سال ها پیش تکمیل می شد

وی تصریح کرد: زیرساخت های در حال احداث در استان اردبیل باید خیلی زودتر به بهره برداری می رسید و در حال حاضر تنها چند استان از طریق بزرگراه به مرکز استان متصل نیستند، بنابراین این زیرساخت ها نیاز به تامین و ظرفیت دارد. استان باید برای مردم منطقه به ثروت تبدیل شود.

استاندار اردبیل تصریح کرد: رشد و توسعه در جایی اتفاق می افتد که مردم بزرگ فکر کنند و به ویژه در ادارات و سازمان ها افراد تأثیرگذار از رو به رو مسائل را می بینند و همه باید کمک کنیم تا این تنگ نظری جایگزین شود.

آب پتروشیمی و کارخانه آهن اسفنجی از آب شرب و زیرزمینی تامین نمی شود

یک عامل گفت: مجتمع تولید آهن اسفنجی اردبیل در قالب شهرک تخصصی فولاد تکمیل می شود و در بازدید از این کارخانه تصمیمات لازم برای تامین زیرساخت های مورد نیاز و مسائل زیست محیطی و آب مورد نیاز برای کارخانه تولید آهن اسفنجی اردبیل نبود از آب زیرزمینی یا آب شرب استان اردبیل و همچنین از فاضلاب استان تامین می شود.

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره تامین آب پتروشیمی نمین گفت: به مردم اطمینان می دهم که تامین آب پتروشیمی نمین از آبی که مردم شهرستان نمین نیاز دارند تامین نمی شود و تخصیص آن جدا است و مردم منطقه نیازی به تامین آن ندارند. نگران باشید و این مجموعه کاملاً مبتنی بر محیط زیست است. استانداردها با توجه به سخت گیری قانون در مورد محیط زیست رو به جلو هستند.

مشکل سبلان پرچه به صورت ریشه ای حل می شود

استاندار اردبیل همچنین به سوالی در خصوص آخرین وضعیت کارخانه پارچه سبلان اشاره و بیان کرد: طی چند ماه گذشته برای بهبود وضعیت این کارخانه جدی بوده ایم.

اقدامات کارشناسی منطقه آزاد اردبیل دارای ضعف های جدی است

عاملی در پاسخ به سوالات منطقه آزاد گفت: برخی تفکرات در مورد منطقه آزاد باید اصلاح شود. هر چیزی چارچوبی منطقی دارد و باید منطقی دنبال شود و اعمال شعاری و سطحی اثر منفی دارد. ما در حال رصد منطقه آزاد هستیم و در این چارچوب سازمان منطقه آزاد در استان تشکیل می شود، اما واقعیت این است که برای منطقه آزاد استان اردبیل اقدام کارشناسی مناسبی صورت نگرفته و در تعیین زمینه مشکلات جدی وجود دارد. و به دنبال شناسایی زمینه ها هستیم و امیدواریم با شرایط مناسب اقدامات این حوزه را که ظرفیت مهمی برای استان است ارتقا دهیم.

وی تصریح کرد: بازدید و سرپیچی از پروژه ها نمایشی نیست و قطعا در این بازدیدها تصمیم گیری می شود و در عین حال باید این تصمیمات به طور شفاف برای مردم تبیین شود وگرنه ما آدم نمایشی نیستیم و معتقدم فردی که دلسوز نیست برای مردم عاقبت خوبی نخواهد داشت. .

انتخاب ۳۵ روستای استان اردبیل به عنوان پایلوت طرح توسعه روستایی

عاملی افزود: طرح توسعه شهرها با حضور فرمانداران تدوین شده و پروژه های اصلی و شناور ایجاد شده و طرح توسعه روستاها نیز تدوین شده و در این راستا ۳۵ روستا انتخاب شده است. به عنوان خلبان همچنین تعیین طرح سرمایه گذاری شهرستان ها و تدوین رویکردهای تحول آفرین در اقتصاد استان از دیگر اقداماتی است که باید در قالب برنامه ترویج کنیم و همه این برنامه ها محقق شود و منجر به تغییر رویه در استان شود.

بهسازی ورودی های شهر اردبیل در مرحله طراحی است

استاندار اردبیل تصریح کرد: توسعه فضای سبز استان اردبیل یکی از دغدغه های اصلی مدیریت اجرایی استان است و پیگیر تبدیل باغ الشریعه به فضای سبز هستیم و مجوز را نیز گرفته ایم. وزارت کشور است و در این راستا بخشی از بسیج اعتبارات انجام شده و مابقی در حال پیگیری است.

عاملی افزود: واقعیت این است که وضعیت ۴ ورودی شهر اردبیل مناسب نیست و بهسازی این ورودی ها و توسعه فضای سبز در مرحله طراحی است و از طریق شورای شهر ادامه کار را آغاز می کنیم. و شهرداری و همچنین در منطقه شورگلی اردبیل مجموعه گردشگری متفاوتی نسبت به شورابیل در حال طراحی است.