ادامه ماجرای سقوط لیر ترکیه در برابر دلار


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار در معاملات اخیر به ۱۷ هزار و ۵۷۹ لیر در ازای هر دلار کاهش یافت و دلیل آن افزایش تقاضا برای دلار بود. دست و نگرانی از تورم بالا در ترکیه.

در آذرماه سال گذشته ارزش لیر ترکیه کاهش شدیدی را به ثبت رساند و از آن زمان تاکنون بانک مرکزی این کشور با استفاده از ذخایر ارزی خود سعی در تثبیت ارزش لیر دارد. با این حال، از ابتدای سال جاری، لیر ۲۵ درصد و در سال ۲۰۲۱ ۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داده است که بدترین عملکرد ارزهای بازارهای نوظهور را به ثبت رسانده است.

روند کاهش نرخ بهره در ترکیه و کاهش شدید ارزش لیر باعث شد تورم ترکیه در ماه ژوئن به ۸۰ درصد برسد.

ناوز زوک، کارشناس موسسه آویوا می گوید: بسیاری از سرمایه گذاران از ترکیه خسته شده اند، زیرا ترکیه کشوری است که روندی را دنبال کرده است که از نظر سیاست های کلان اقتصادی کاملاً برعکس آن چیزی است که مورد نیاز است. در ماه‌های اخیر و پس از بحران سقوط لیر، دولت و بانک مرکزی این کشور تلاش‌های خود را برای جلوگیری از افت بیشتر ارزش لیر در برابر ارزهای خارجی از جمله محدود کردن پرداخت وام به شرکت‌های دارای ارزش بیشتر افزایش داده‌اند. بیش از یک میلیون دلار دارایی به ارزهای خارجی.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید