آیا می توانیم بامزه باشیم؟


شوخ طبعی تقریباً بر تمام جنبه های زندگی تأثیر می گذارد.

آیا می توانیم بامزه باشیم؟
بررسی ها نشان می دهد که ۹۰ درصد از مردان و ۸۱ درصد از زنان شوخ طبعی را مهم ترین ویژگی دوست پسر، شوهر و … می دانند که این ویژگی می تواند سلامت روحی و جسمی را تقویت کند و جذابیت شما را افزایش دهد و از شما مدیر بهتری بسازد. شکی نیست که شوخ طبعی مهارتی است که همه به آن نیاز دارند، اما چگونه باید آن را آموخت؟

فواید و انواع طنز

شوخ طبعی نه تنها سلاحی برای مبارزه با افسردگی است، بلکه کیفیت زندگی را نیز بهبود می بخشد. کسانی که در انواع خاصی از شوخ طبعی امتیاز بالایی دارند، عزت نفس بهتر، احساسات مثبت بیشتر، اعتماد به نفس و کنترل بیشتر بر اضطراب و عملکرد بهتر در تعاملات اجتماعی دارند. البته فواید انواع طنز یکسان نیست: شوخ طبعی پیوند دهنده، یا با هدف تقویت پیوندهای اجتماعی، طنز خودتقویت کننده، مانند نگاه طنزآمیز به کل زندگی، طنز تهاجمی، مانند تمسخر دیگران. و خود مسخره کردن، که در آن فرد به جای دیگران، خود را مسخره می کند، مزایای شوخ طبعی برای کسانی که امتیاز بالایی در شوخ طبعی خود تقویت کننده و ارتباط دهنده دارند، سود می برد. به خاطر داشته باشید که شوخ طبعی پرخاشگرانه و خود ویرانگر نه تنها مفید نیست، بلکه شادی و سلامت فرد را تضعیف می کند و اضطراب و افسردگی او را افزایش می دهد. بنابراین، برای پرورش حس شوخ طبعی، مطمئن شوید که روی نوع مناسب تمرکز کرده اید.

همه افراد حس شوخ طبعی دارند، اما…

مزایای طنز آنقدر زیاد است که دانشگاه هایی مانند استنفورد دوره های کسب و کار در مورد طنز در محل کار ارائه می دهند. هدف چیست؟ برای آموزش به دانش‌آموزان چگونه به اهداف کاری خود دست یابند، سازمان‌های مفیدتر و خلاق‌تری بسازند، پیوندهای قوی‌تری ایجاد کنند و خاطرات ماندگارتری ایجاد کنند. همه افراد دارای حس شوخ طبعی هستند، اما بدیهی است که همه دارای حس شوخ طبعی «خوب» نیستند. یادگیری تئوری های طنز، اگرچه جالب و آموزنده است، اما تضمین نمی کند که توانایی شما در ارائه شوخ طبعی تا حد قابل اندازه گیری بهبود یابد. در واقع، ناامید کننده است اگر نتیجه بگیریم که شوخ طبعی ارثی است. ژنتیک در میزان تسخیر این حس نقش دارد، اما روانشناسان هنوز در مورد ذاتی بودن یا آموختنی بودن شوخ طبعی اختلاف نظر دارند. نمی توان گفت که انسان به طور کلی از موهبت طنز بهره نمی برد زیرا کمدی جزء ضروری هر انسانی است. در گذشته این باور وجود داشت که فقط برخی فرهنگ ها با طنز رشد می کنند، اما امروزه این باور تغییر کرده است، زیرا هیچ فرهنگی خالی از خنده و کمدی پیدا نشده است. بنابراین اگر می خواهید حس شوخ طبعی خود را تقویت کنید، سعی کنید به جنبه های خنده دار زندگی نگاه کنید تا حداقل کمی بیشتر بخندید!