آیا در “توهم خوشبختی” گرفتار شده اید؟


شادی 2

اخیراً اصلاً احساس خوشبختی نمی کنم. و وقتی به زندگی ام نگاه می کنم، نمی توانم دلیل آن را بفهمم.

من خانواده ای زیبا، سلامتی خوب، شغل ثابتی دارم که دوستش دارم و دوستانی که دوستشان دارم و به قلب من نزدیک هستند…

چرا احساس غم دارم؟ چرا احساس می کنم چیزی کم است؟

من همه چیز برای شاد بودن دارم و با این حال، این احساس را ندارم. مشکل من چیست؟

دلیل اینکه مردم شاد بودن را بسیار دشوار می دانند این است که آنها همیشه گذشته را بهتر از آنچه بود، حال را بدتر از آنچه هست و آینده را کمتر از آنچه که خواهد بود تعیین کننده می بینند. مارسل باگنول

سعی کردم نگاه دقیق تری به خودم بیندازم تا بفهمم چرا اینقدر احساس ضعف می کنم یا نه. به تمام لحظاتی که باعث غمگینی و اضطرابم می شد اهمیت می دادم. متوجه شدم که نیاز دارم که “همیشه شاد باشم”.

و این باعث شد به این فکر کنم که آیا وسواسی برای شاد بودن وجود دارد؟ آیا شادی دام است؟

بنابراین، من آنلاین شدم و شروع به تحقیق، خواندن مقالات، بازدید از انجمن ها و اسکن نظرات کردم.

اول، متوجه شدم که من تنها کسی نیستم که چنین احساسی دارد. مثل من، افراد زیادی در سرتاسر دنیا بوده اند که از زندگی خود راضی نبوده اند (جالب این است که زندگی ما متفاوت بود و لزوماً همان چیزی را تجربه نمی کردیم).

همانطور که در حال کندوکاو عمیق‌تر در تحقیقاتم بودم، به مقاله‌ای رسیدم با عنوان «خوشبختی کافی نیست: چرا یک زندگی بی‌معنا شما را بیمار می‌کند».

در مقاله، نویسنده در مورد تفاوت زندگی شاد با زندگی معنادار صحبت کرد. این واقعا با من طنین انداز است. متوجه شدم که شادی همیشه پاسخی برای یک زندگی رضایت بخش نیست.

در اینجا دو مفهوم از مقاله او وجود دارد که درک من از شادی را تغییر داد:

۱. شاد بودن به این معنا نیست که در زندگی خود احساس خوبی داشته باشید

در این مقاله به مطالعه‌ای اشاره شد که در واقع این موضوع را با نشان دادن این که شرکت‌کنندگان بیشتر بر شادی تمرکز می‌کردند، در واقع شادی کمتری داشتند.

نتایج نشان داد افرادی که بیشتر بر احساس شادی تمرکز می‌کردند، ۵۰ درصد کمتر، ۳۵ درصد رضایت از زندگی و ۷۵ درصد علائم افسردگی کمتری داشتند.

نتیجه این است که “خوشبختی عبارتی است که بیش از حد مورد استفاده قرار گرفته و مفهومی است که به درستی بررسی نشده است که همه ما تصوری از چیستی و نحوه عملکرد آن داریم، اما می تواند ما را گمراه کند.”

۲. شادی در مقابل معنا

در مقاله آمده بود: این اصل کل این موضوع است: خوشبختی و معنا با هم فرق دارند و شادی بدون معنا واقعاً به زندگی عالی منجر نمی شود. شاد بودن یعنی احساس رضایت. معنی از کمک به دیگران یا به جامعه به شکلی بزرگتر ناشی می شود. “

آن لحظه فوق العاده ای برای من بود. شاید مشکل این بود که احساس نمی کردم زندگی ام معنادار است. اگر این درست است، در مورد آن چه کار کنم؟

در اینجا مقاله دیگری است که مرا به تفکر واداشت، معنا و شادی همیشه به هم مرتبط نیستند.

این یک مفهوم کلیدی برای من بود. شما همچنین می توانید زندگی معناداری داشته باشید اما لازم نیست همیشه احساس خوشبختی کنید.

مطابق با ماده، «در حالی که می‌توانیم شاد باشیم و معنای زندگی را بیابیم، این دو همیشه دست به دست هم نمی‌دهند. زندگی هدفمند به این معناست که باید این واقعیت را بپذیریم که برآمدگی‌ها، کبودی‌ها و شاید حتی ناراحتی در این مسیر وجود خواهد داشت.

مهمتر از همه، تجربه یک زندگی معنادار به معنای زندگی در لحظه، اتصال گذشته، حال و آینده است. انجام این کار به ما ایده روشن تری از جایی که باید برسیم با توجه به جایی که بوده ایم، می دهد.

نکته خوب زندگی یعنی ماندن در زمان حال و انجام کاری که می خواهید انجام دهید.

بهتر است ویکتور فرانکل روانپزشک و بازمانده آشویتس گفت: “اگر اصلاً زندگی معنایی دارد، باید در رنج نیز معنایی وجود داشته باشد.”

می توانید در کتاب او بیشتر در مورد آن بخوانید، جستجوی مرد برای معنا.

خنده دار است که چگونه همه چیز سر جای خود قرار می گیرد. پس از چند روز جستجو برای یافتن پاسخ‌هایم در مورد خوشبختی و معنا، تصادفاً به مستندی درباره یکی از فیلم‌سازان ژاپنی محبوبم، هایائو میازاکی برخوردم.

این ویدیو فقط یک تریلر برای یکی از کارتون های اوست، اما می خواهم آن را به اشتراک بگذارم تا دیدگاه او در مورد شادی را ببینید.

“این ایده که هدف یک فرد در زندگی شاد بودن است و شادی شما هدف است… من آن را نمی خرم.” هایائو میازاکی.

بعد از کلی تحقیق و مطالعه برای کشف اینکه چه چیزی مانع خوشحالی من می شود، شروع به تمرکز روی انجام کارهایی کردم که برایم مهم هستند.

میدونی چیه؟ شروع کردم به احساس خیلی بهتر. من قطعاً ۱۰۰% همیشه خوشحال نیستم، اما قطعاً از قبل خوشحالتر هستم.

تو چطور؟ آیا زندگی شاد یا معناداری دارید؟

توجه: اگر این مقاله را دوست داشتید، آیا با خودتان صادق هستید؟ در اینجا نحوه بررسی
نظرات

نظراترژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/