You are currently viewing آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟  |  مجله سیب

آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟ | مجله سیب


واریکوسل از عوارض بیضه ها است. این مشکل ناشی از جریان خون ضعیف است. واریکوسل معمولاً با درد همراه نیست. واریکوسل یک ورید واریسی در بیضه ها است که باعث کاهش تولید اسپرم می شود. علت واریکوسل هنوز مشخص نیست. از آنجا که با درد همراه نیست ، به طور کلی یک بیماری جدی محسوب نمی شود. ما بیماری را در مجله اپل مرور می کنیم. سپس این س raال را مطرح می کند که آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد یا خیر. ما پاسخ خواهیم داد.

خطر واریکوسل

یکی از دلایلی که تشخیص واریکوسل بعداً دشوار است این است که مردم اغلب آن را نمی بینند و به پزشک مراجعه نمی کنند. واریکوسل به خودی خود چندان خطرناک نیست ، اما اگر فردی مبتلا به واریکوسل باشد ، می تواند برای ناباروری خطرناک باشد. طبق تحقیقات انجام شده در این زمینه ، نیمی از مردان مبتلا به واریکوسل نابارور هستند. ناباروری عبارت است از عدم توانایی در به دنیا آوردن زوج 12 ماه پس از مقاربت جنسی.

علائم واریکوسل

گاهی اوقات واریکوسل می تواند باعث درد در قسمت هایی از بدن شود. مثلا، اگر به پشت دراز بکشید ، ممکن است در کشاله ران خود احساس درد کنید. می توان به ویژگی های فیزیکی شلاق بیشتر اشاره کرد. این علائم ممکن است شامل تغییر در اندازه یا شکل عصا باشد. تغییرات در شکل عصا خطرناک است. بنابراین برای تعیین وضعیت با پزشک خود مشورت کنید.

ناباروری با واریکوسل

پرسش و پاسخ این است که آیا واریکوسل برای بسیاری از افراد باعث بی اعتمادی می شود؟ افرادی که مبتلا به واریکوسل هستند کمتر بچه دار می شوند. اگرچه شواهد علمی در این مورد وجود ندارد ، اما تصور می شود که واریکوسل باعث از بین رفتن اسپرم یا افزایش دمای بیضه ها می شود که ممکن است عامل اصلی ناباروری در مردان باشد.

همچنین بخوانید: وریدهای واریسی چیست؟ اهمیت علائم و درمان آن

پزشکی که واریکوسل را درمان می کند

ممکن است همیشه در حالت خوابیده واریکوسل را احساس نکنید ، بنابراین باید برای واریکوسل به پزشک مراجعه کنید. سپس پزشک کشاله ران بیمار را هنگام ایستادن بررسی می کند. سپس واریکوسل توصیه می شود که درمان را در سه مرحله آغاز کند.

بسیاری از افراد برای درمان واریکوسل به هر پزشکی مراجعه می کنند و پاسخ این سوال بسیار ساده است. پزشک واریکوسل شما ممکن است اورولوژیست یا اورولوژیست باشد.

آیا درمانی برای واریکوسل وجود دارد؟

انواع درمان واریکوسل

واریکوسل همیشه نیازی به درمان ندارد. فقط در صورت ناباروری یا درد توصیه می شود. بسته به شرایط واریکوسل ، این جراحی ممکن است یک گزینه در نظر گرفته شود. اما در ابتدا گزینه های سرپایی در نظر گرفته می شود نه جراحی.

درمان واریکوسل با رژیم غذایی

درمان واریکوسل بستگی به شدت واریکوسل دارد. بسته به میزان پیچیدگی ، واریکوسل ممکن است با غذا درمان نشود ، اما خوردن غذاهای مناسب و اجتناب از برخی غذاها می تواند از مشکلات جدی جلوگیری کند.

غذاهای مناسب برای واریکوسل شامل نان های غلات کامل ، غلات و حبوبات است. سلسله برنج و رشته فرنگی. انواع میوه ها و سبزیجات از جمله سبزیجات سبز تیره و نارنجی بخورید. شیر کم چرب از ماست و پنیر استفاده کنید. گوشت گاو و مرغ بدون گوشت ماهی، لوبیا، منابع پروتئینی مانند تخم مرغ و آجیل می تواند تأثیر مثبتی بر درمان واریکوسل داشته باشد.

برخی از غذاها به دلیل فشار خون بالا می توانند تأثیر منفی بر واریکوسل داشته باشند. اینها شامل فست فود ، نمک حاوی الکل و نمک است. این غذاها می توانند درد واریکوسل را افزایش دهند. قوطی ها همچنین واریکوسل را بدتر می کنند.

پماد درمان واریکوسل

بسیاری از پزشکان واریکوسل را به عنوان جایگزین جراحی توصیه می کنند. پماد ممکن است نیاز به جراحی را برای برخی از بیماران برطرف کند. با این حال ، پس از استفاده از پماد واریکوسل ، تولید اسپرم هنوز کم است و برای رفع این مشکل به جراحی نیاز است.

درمان واریکوسل

این یک عمل جراحی سرپایی است که توسط متخصص اورولوژی انجام می شود و از ورود واریکوسل به شکم و خون از ورید واریکوسل به یک رگ خونی طبیعی جلوگیری می کند. این روش بسیار مثر است. واریکوسل را می توان بدون درد و بدون بیهوشی درمان کرد.

همچنین بخوانید: کلیه ها در بدن ما چگونه کار می کنند؟

درمان واریکوسل با لیزر

یک تا سه ماه پس از درمان با لیزر ، عروق واریکوسل را می توان بر اساس آزمایش های لیزر درمانی به راحتی درمان کرد. این درمان کاملاً بی خطر است و هیچ مشکلی برای بیمار ایجاد نمی کند. همچنین پروتکل استانداردی را تصویب می کند که درمان آن با آمبولیزاسیون در درمان لیزر واریکوسل غیرممکن است.

درمان واریکوسل از طریق آمبولیزاسیون

این درمان همچنین یک سرپایی است که ورید واریکوسل را از طریق یکی از شریان های ساق پا می بندد و مسیر آن را با سیم پیچ می بندد. این درمان می تواند باعث از دست دادن خون در وریدهای واریسی واژن شده و واریکوسل را از بین ببرد.

جراحی لاپاروسکوپی

در این عمل تحت بیهوشی ، پزشک یک ابزار جراحی کوچک را وارد بدن فرد می کند و وارد عروق واریکوسل می شود.

جراحی ماکرو

میکروسرجری جراحی برای باز کردن بیضه ها و قطع واریکوسل است. اما مهمترین نکته در مورد جراحی جزئی این است که در جراحی میکروسکوپی ، پزشک تمام عروق را با لنز دقیق بررسی و برش می دهد. این روش خطر ابتلا به واریکوسل در عروق را تا حد زیادی کاهش می دهد.

بعد از درمان واریکوسل

نشانه واضحی وجود دارد که در صورت پیگیری بعد از عمل ، بیمار بدون ایجاد درد و آسیب شدید به سرعت بهبود می یابد. اولین مورد این است که چند ساعت بعد از عمل از پیاده روی اجتناب کنید و سپس تا روز برای اقلام ضروری از خواب برخیزید. تا دو هفته هیچ فعالیت سنگین انجام ندهید. دوبار در روز لباس های خود را عوض کنید. در صورت عدم ترشح پس از دو روز ، زخم را نپوشانید. ترشح زیاد بعد از عمل ؛ در صورت بروز تورم یا تب به پزشک مراجعه کنید.

یک حرف آخر

واریکوسل در بسیاری از موارد باعث ایجاد درد می شود بدون اینکه خود به خود آسیب زیادی وارد کند. با این حال ، می تواند باعث ناباروری شود و بهتر است در سنین پایین درمان شود. با مراجعه به اورولوژیست می توانید درمان را شروع کنید.

منابع

ncbi.nlm.nih

کلینکل کلینیک

دیدگاهتان را بنویسید