آیا حاکمان نفتی خلیج فارس به آرزوی بایدن خواهند رسید؟ – بیشتر خبرگزاری ایران و اخبار جهانخبرگزاری مهر گره بین بین المللی بایدن وی در سفر منطقه ای خود از سرزمین های اشغالی، کرانه باختری و سپس عربستان سعودی بازدید خواهد کرد. بایدن پس از سفر با پرواز مستقیم به سرزمین های اشغالی در آخرین روز سفر منطقه ای خاکستر وی به عربستان می رود و در نشست ویژه سران «شورای همکاری خلیج فارس +۳» شرکت می کند. سران اعضای این شورا (عربستان، امارات متحده عربی، قطر، کویت، بحرین و عمان) به همراه سران سه کشور مصر، عراق و اردن در این نشست حضور خواهند داشت. این نشست در رسانه ها به عنوان بخشی از روند ایجاد ناتوی عربی یا ناتو در خاورمیانه ذکر شد، اما در واقع در نتیجه مخالفت اردن، عراق و عدم رضایت برخی دیگر از کشورها، تحقق ناتوی عربی تحقق یافت. در حال حاضر دور از دسترس است اما آنچه احتمالاً محور این نشست خواهد بود، بحث انرژی یا به عبارت دقیق تر، حل مشکل انرژی و قیمت آن در فصول سرد اروپا است.

با وجود شروع طوفانی تحریم های غرب و فشار بر روس ها برای پایان دادن به جنگ اوکراین و تاثیر جدی این موضوع بر اقتصاد روسیه، اما اکنون پس از گذشت ۳ ماه از جنگ، روس ها خود را با شرایط و شرایط وفق داده اند. ارزش روبل به قبل از جنگ و تحریم ها بازگشته است. امروز کشورهای غربی و متحدان آنها بیش از روس ها متحمل ضرر و زیان و فشار می شوند و نگرانی آنها نه تنها افزایش قیمت انرژی و تورم بی سابقه در ۵ دهه گذشته است، بلکه نگران عرضه انرژی در آینده نیز هستند. زمستان بنابراین، برخی از تحلیلگران معتقدند که یکی از مهمترین اکثر دلایل سفر بایدن برای منطقه بحث انرژی است.

بایدن به دنبال انرژی است

اگرچه جو بایدن در یادداشتی در واشنگتن پست با عنوان “چرا به عربستان می روم؟” اورشلیمامنیت منطقه، خروج ترامپ از برجام، پرونده هسته‌ای ایران و… اما در بخشی از یادداشت خود به صراحت از جنگ روسیه و چالش انرژی نیز صحبت می‌کند: «خاورمیانه امن‌تر و یکپارچه‌تر برای آن مفید است. آمریکایی‌ها از بسیاری جهات. آبراه‌های آن برای تجارت جهانی و زنجیره‌های تامینی که ما به آن‌ها تکیه می‌کنیم ضروری است. منابع انرژی برای کاهش تأثیر جنگ روسیه در اوکراین بر منابع جهانی و منطقه‌ای که با دیپلماسی و همکاری گرد هم آمده و نه از هم گسیختگی، حیاتی است. با درگیری، احتمال کمتری وجود دارد که منجر به افزایش افراط گرایی خشونت آمیز شود که میهن ما را تهدید می کند.

پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های نفتی بر مسکو، اروپا به دنبال راه هایی برای جایگزینی دو میلیون بشکه نفت خام و حدود دو میلیون بشکه فرآورده های نفتی تصفیه شده است که از مسکو وارد کرده است.

برای جبران کمبود انرژی، در حال حاضر دو راه برای یک کشور غربی وجود دارد. اول، افزایش تولید جهانی نفت توسط تولیدکنندگان بزرگ، و دوم، افزودن بازار نفت تحریمی آمریکا به بازار برای جبران کمبود.

از این رو کشورهای غربی برای حل این بحران دست به دست هم داده اند تا بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی تولید خود را به حداکثر ظرفیت برسانند. از جانب آنها به فکر تولیدکنندگانی بوده اند که حداقل رسماً به دلیل تحریم های آمریکا قادر به عرضه نفت خود به بازار جهانی نیستند.

در مورد سناریوی دوم تلاش هایی صورت گرفته است. به عنوان مثال، دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه ای در تاریخ ۶ ژوئیه، علاوه بر درخواست از کشورهای تولیدکننده نفت برای افزایش «استثنایی» تولید خود، اعلام کرد که به منظور جبران کاهش واردات نفت روسیه و غلبه بر بحران جهانی انرژی، خواستار ادامه مذاکرات برای بازگشت ایران و ونزوئلا به بازار نفت خود شد.

همچنین مجوزهایی برای ورود ونزوئلا به بازار داده شده اما هنوز توافق با ایران و بازگشت به برجام حاصل نشده است. بنابراین غربی ها و آمریکایی ها سناریوی اول ماه گذشته را از نزدیک دنبال می کنند.

کشورهای عربی هستند؟ بایدن تحویل خواهند داد؟

ابتدا باید دانست که رئیس جمهور دموکرات آمریکا در آستانه رقابت میان دوره ای کنگره در وضعیت نامطلوب داخلی قرار دارد. پژوهش موسسهجامعه» این محبوبیت را نشان می دهد بایدن برای اولین بار در دوران ریاست جمهوری او به زیر ۳۰ درصد رسیده است. بر اساس این نظرسنجی، تنها ۲۹ درصد از رای دهندگان آمریکایی، عملکرد بایدن در حالی که ۵۸ درصد با اقدامات او و نحوه رهبری او در دولت مخالف هستند. این نظرسنجی این محبوبیت را نشان داد بایدن همچنین در میان اعضای حزب او، دموکرات‌ها، کاهشی وجود دارد و ۶۳ درصد از اعضای این حزب عملکرد او را تایید می‌کنند که نسبت به ژوئن ۲۵ درصد کاهش داشته است. بر اساس این گزارش، تنها ۳۶ درصد از دموکرات ها خواهان حضور در آن هستند بایدن آنها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شرکت می کنند.

کاهش محبوبیت بایدن و اینکه او تهدید به کاندیداتوری مجدد برای ریاست جمهوری می کند چیزی است که نه تنها کشورهای عربی به ویژه عربستان سعودی و امارات را برای موافقت با خواسته های او تردید می کند، بلکه آرزوی آنها نیز هست. هیچ توضیح پیچیده ای برای کنار گذاشتن بن سلمان لازم نیست بایدن و بازگشت ترامپ یا جمهوری خواهان به قدرت.

در عین حال، عنصر مهم دیگری که نباید فراموش کرد، چرخش کشورهای حوزه خلیج فارس به سمت شرق است. چی بایدن باید برای آن چاره اندیشی شود، کشورهای حوزه خلیج فارس در ۲ سال گذشته قراردادهای مهم و راهبردی در راستای توسعه مناسبات اقتصادی آبرومندانه امضا کرده اند. آه تو آنها با چین و روسیه قرارداد امضا کرده اند. بنابراین بایدن برای جلب رضایت کشورهای عربی برای جبران بحران انرژی باید امتیاز ویژه ای در نظر گرفته شود آه تو در مورد مسائل منطقه ای و امنیتی چیزی به دلیل این که ریاست جمهوری در خطر است بایدن ۷۹ سالگی و انتخابات میان دوره ای نزدیک است، تحقق آنها دور از انتظار است و بعید است که عربستان و امارات به سادگی روابط با روسیه و چین را به چند صد هزار بشکه نفت بفروشند.

به همین دلیل اروپایی ها در درخواست خود برای افزایش تولید نفت در عربستان سعودی و امارات موفق شده اند آمیز نبوده است. ریشه این مشکل در رفتار ۳ سال گذشته دولت نهفته است بایدن او این دو کشور و به خصوص بن سلمان را می شناخت. ریاض و ابوظبی به شدت نگران کاهش توجه ایالات متحده به نگرانی های امنیتی خود هستند. آنها به ویژه از این که واشنگتن انتظار دارد آنها به تقاضاهای اخیر تولید نفت خود پاسخ جدی دهند در حالی که ایالات متحده خواسته های امنیتی آنها را نادیده می گیرد، عصبانی هستند.

امتناع بایدن گفت وگو با بن سلمان در ابتدای ریاست جمهوری وی مداخله در امور داخلی عربستان و ضربه ای به مشروعیت حاکم و پادشاه آینده این کشور تلقی می شد. علاوه بر این، تنش ها بین واشنگتن و ابوظبی در سال گذشته به دنبال بهبود روابط ابوظبی با چین و گرم شدن روابط با سوریه افزایش یافته است که در سفر بشار اسد رئیس جمهور سوریه به امارات منعکس شد. ابوظبی مذاکرات بر سر خرید F-35 توسط ایالات متحده را به دلیل نگرانی های ایالات متحده در مورد نشت فناوری به چین به حالت تعلیق درآورد. بهبود روابط بین ایالات متحده و قطر نیز باعث تشدید تنش در روابط واشنگتن با ریاض و ابوظبی شد. از زمان آغاز جنگ در اوکراین، رهبران عربستان سعودی و امارات از انتقاد از روسیه خودداری کرده و سعی کردند تا حد امکان از بحران بین روسیه و غرب فاصله بگیرند.

دیوار خیابان ژورنال گزارشی را منتشر کرده است که عمق تاریکی بین ریاض و کاخ سفید را نشان می دهد. در این گزارش چه زمانی؟ جک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در دیدار با بن سلمان خاشقجی گفته است که بن سلمان بر سر او فریاد زد که واشنگتن می تواند درخواست او برای افزایش تولید نفت عربستان را فراموش کند.

باید دید بایدن به هدف اصلی خاکستر آیا این سفر به معنای همکاری کشورهای عربی در زمینه جبران انرژی و لابی یهودی در انتخابات آینده خواهد بود یا خیر؟ چیزی که کمی دور از واقعیت است نگاه کن می رسد.

*محسن فیضی کارشناس مسائل فلسطین