You are currently viewing آیا تلخی خطرناک است؟  علائم چیست؟

آیا تلخی خطرناک است؟ علائم چیست؟


تلخی در دهان می تواند به دلایل مختلف رخ دهد. مشکلاتی مانند عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند منجر به مشکلات جدی تری مانند عفونت قارچی یا رفلاکس اسید شود. سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد کمردرد در دهان از چند دقیقه تا چند ساعت شود. خوردن غذاهای دیگر ؛ تلخی دهان معمولاً با نوشیدن آب یا مسواک زدن برطرف می شود.

با این حال ، اگر زخم های مکرر دهان دارید یا مدت زیادی است که از آنجا دور شده اید ، ممکن است به بیماری خاصی مبتلا باشید که باعث این بیماری می شود. توصیه می شود پزشک و متخصص گوارش شما را بررسی کنند. در صورت نیاز درمان را شروع کنید.

علت ایجاد تلخی در دهان چیست؟

1. بهداشت دهان ضعیف

این تلخ ترین طعم در دهان است ، به ویژه هنگام بیدار شدن ، به ویژه هنگام بیدار شدن. زخم های دهانی پس از بیدار شدن بزاق و باکتری ها می توانند در دندان ها و لثه ها تجمع کرده و باعث بوی بد دهان شوند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ حداقل یک یا دو بار در روز قبل از خواب استفاده کنید. مالیدن زبان به قدری مهم است که باکتری ها و سلول های مرده روی زبان تجمع کرده و لایه ای تشکیل می دهند.

آنتی بیوتیک ها یا داروهای ضد افسردگی

برخی از داروها توسط بدن جذب می شوند و سپس از دهان به بزاق منتقل می شوند و باعث ایجاد طعم تلخ در دهان می شوند. آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین ها یا نقرس مانند آلوپورینول و لیتیوم می توانند باعث تلخی دهان شوند.

افرادی که داروهای ضدافسردگی مصرف می کنند نیز ممکن است خشک تر بوده و طعم دهان خود را تغییر دهند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ معمولاً تلخی دهان ناشی از مصرف این داروها پس از چند روز از بین می رود. با این حال ، اگر مشکل همچنان ادامه داشت یا احساس ناراحتی می کردید ، توصیه می شود این داروها را با مسکن های دیگر جایگزین کنید.

3. بارداری

دیسگوزیا ، که به عنوان طعم فلزی در دهان نیز شناخته می شود ، یکی از شایع ترین علائم در سه ماهه اول بارداری برای بسیاری از زنان است. این تغییر معمولاً پس از چند روز به طور طبیعی برطرف می شود.

در نتیجه ، زنان باردار احساس می کنند که دهانشان طعم سکه دارد یا بعد از نوشیدن آب طعم فلزی در دهان خود دارند.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ بهترین راه برای از بین بردن طعم تلخ در دهان ، نوشیدن آب لیمو یا بستنی لیمو است.

علائم اولیه و ثانویه سرطان دهان ؛ حفاظت؛ روشها و توصیه های درمانی

4. مکمل های ویتامین

فلز روی مس مصرف برخی مکمل های ویتامین غنی از ویتامین مانند آهن یا کروم می تواند باعث ایجاد طعم تلخ یا فلزی در دهان شود. این عوارض جانبی بسیار شایع هستند و معمولاً هنگامی رخ می دهند که مکمل جذب بدن شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ توصیه می شود چند دقیقه منتظر بمانید تا مکمل جذب بدن شود. اگر تلخی در دهان شما شدید یا مکرر شد ، باید برای کاهش یا تغییر دوز مکمل خود به پزشک مراجعه کنید.

5. ناراحتی معده

از معده به معده به مری منتقل می شود. در این حالت ، وقتی معده در حال هضم غذا است ، اسید معده وارد دهان می شود و باعث تلخی می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ از خوردن غذاها یا غذاهایی که دارای چربی زیاد هستند خودداری کنید زیرا اسید معده را افزایش می دهند. علاوه بر این ، پرهیز از پرخوری بسیار مهم است زیرا فرآیند هضم را مشکل می کند.

6. مشکلات کبدی

هنگامی که کبد به درستی عمل نمی کند ، مقدار زیادی آمونیاک در بدن تجمع می یابد. آمونیاک معمولاً از کبد به اوره تبدیل شده و از طریق ادرار دفع می شود. افزایش آمونیاک به دلیل اختلال در عملکرد کبد باعث تغییر طعم دهان و ایجاد طعم ماهی مانند یا پیاز مانند در دهان می شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ مشکلات کبدی اغلب با علائم دیگری مانند تب یا خستگی همراه است. بنابراین ، در صورت مشکوک شدن به مشکلات کبدی ، توصیه می شود برای تشخیص و شروع درمان از متخصص کبد کمک بگیرید.

بهداشت دهان و دندان: نکات مهمی که باید بدانید

عفونت های دستگاه تنفسی

سرد گلو درد عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند سینوزیت یا لوزه می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان ناشی از تولید این باکتری ها شود.

برای حل این مشکل چه می توان کرد؟ نوشیدن حداقل 2 لیتر آب در روز بسیار مهم است. طعم تلخ دهان را کاهش می دهد و به سرعت آن را برطرف می کند. با این حال ، به پزشک عمومی توصیه می شود علت دقیق را تعیین کرده و درمان مناسب شما را آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید