آن لینده: نگرانی های ترکیه در مورد تروریسم را جدی می گیریم – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، آن لینده وزیر امور خارجه سوئد روز دوشنبه در گفت و گو با تلویزیون دولتی این کشور با بیان اینکه در حال مذاکره با ترکیه برای پیوستن به استکهلم در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است، گفت: نگرانی های امنیتی ترکیه در مورد این گروه. تروریسم نیز موضوع مهمی برای سوئد است.

وزیر امور خارجه سوئد در ادامه این مصاحبه با بیان اینکه فکر می کنم مذاکره با مقامات ترکیه در حاشیه اجلاس سران ناتو که فردا سه شنبه در مادرید پایتخت اسپانیا برگزار می شود مفید خواهد بود، افزود: مانند همه مذاکرات دیگر در برخی موارد. ما نیز با این مذاکرات موافق نیستیم، با این وجود، با احترام به نظرات یکدیگر می توان به راه حل معقولی دست یافت، نگرانی های امنیتی ترکیه در مورد گروه های تروریستی موضوع مهمی برای سوئد است.

آن لینده مدعی شد که کشورش رویکرد مشترکی با ترکیه در قبال گروه تروریستی پ.ک.ک دارد و ادامه داد: فکر می کنم آنکارا نیز جدیت سوئد را در این زمینه تشخیص داده است.

وی در خصوص فروش احتمالی برخی تسلیحات مربوط به صنایع دفاعی به ترکیه افزود: در صورت پیوستن به سازمان دفاع مشترک با ترکیه تصمیمات مناسب تری در این زمینه اتخاذ خواهیم کرد. احتمالات زیادی برای برداشتن گام های ملموس در آینده وجود دارد.

فنلاند و سوئد پس از دهه‌ها بی‌طرفی به مدت ۱۸ ماه برای پیوستن به ناتو تحت پوشش امنیت و جنگ بین روسیه و اوکراین درخواست داده‌اند. با این حال، ترکیه به دلیل حمایت دیرینه هلسینکی و استکهلم از پ‌ک‌ک که آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند، روند رسیدگی به درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است.