آمریکا: روسیه از “سپر هسته ای” در اوکراین استفاده می کند


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا روسیه را متهم کرد که از بزرگترین نیروگاه هسته ای اوکراین به عنوان «سپر هسته ای» با استقرار نیروها در آنجا برای جلوگیری از این کار نیروهای اوکراینی استفاده می کند. ترس از یک حادثه هسته ای به تیراندازی روسیه واکنش نشان می دهد.

به گزارش خبرگزاری روسی رویترز، بلینکن گفت که ایالات متحده “عمیقا نگران” است که نیروگاه زاپوروژیه اکنون یک پایگاه نظامی روسیه است که برای شلیک به نیروهای اوکراینی در نزدیکی آن استفاده می شود.

او دیروز (دوشنبه) پس از مذاکرات درباره عدم اشاعه تسلیحات هسته ای در سازمان ملل در نیویورک به خبرنگاران گفت: «اوکراینی ها قطعا نمی توانند به آنها (ارتش روسیه) شلیک کنند، زیرا می ترسند حادثه وحشتناکی در ارتباط با انرژی هسته ای رخ دهد. گیاه.”

بلینکن همچنین مدعی شد که اقدامات روسیه فراتر از استفاده از «سپر انسانی» است و آن را «سپر هسته‌ای» نامید.

میکولا توچیتسکی، معاون وزیر امور خارجه اوکراین در سخنانی در نیویورک گفت: «باید اقدامات مشترک قوی برای جلوگیری از یک فاجعه هسته‌ای انجام شود» و از جامعه بین‌الملل خواست تا حریم هوایی نیروگاه هسته‌ای اوکراین را با سامانه‌های دفاع هوایی مسدود کند.

روسیه در ۲۴ فوریه (۵ مارس) عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد و از جمهوری‌های دونباس یعنی دونتسک و لوهانسک برای دفاع در برابر حملات اوکراین درخواست کمک کرد. دادن زیرساخت های نظامی ربطی به زیرساخت های غیرنظامی این کشور ندارد.

کشورهای غربی با افزایش فشار تحریم‌های روسیه و ارسال سلاح‌های سبک و سنگین به کی‌یف به آتش درگیری‌ها در اوکراین دامن زده‌اند.

با این حال، اخیرا مقامات آمریکایی ابراز نگرانی کرده اند که کمبود انرژی باعث تسلیم شدن کشورهای اتحادیه اروپا در برابر روسیه شود.

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید