آمریکا خواهان بهبود روابط اسرائیل و کشورهای عربی است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در نشست خبری مدعی شد: ما سیاست چک سفید در عربستان سعودی را که توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا آغاز شده بود تغییر دادیم و دیپلماسی ما را هدایت کرد. آتش بس در یمن». †

سالیوان مدعی شد: ما برای بهبود روابط با فلسطینی ها تلاش می کنیم و به پایان جنگ در غزه کمک کرده ایم.

وی همچنین افزود: سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه بار دیگر بر نقش حیاتی واشنگتن در منطقه تاکید خواهد کرد.

سالیوان با بیان اینکه آمریکا خواهان توسعه روابط با عربستان از طریق صلح در منطقه است، مدعی شد: دیپلماسی ما در قبال عربستان نتایجی از جمله آتش بس در یمن به همراه داشته است.

مشاور امنیت ملی آمریکا با بیان اینکه آمریکا خواهان تقویت روند بهبود روابط اسرائیل و کشورهای عربی و عادی سازی مثبت روابط است، افزود: می توانم موضوع پرواز هواپیماهای اسرائیلی از آسمان عربستان را مطرح کنم تایید نکنید. و این شرکت خودشان است.

سالیوان با بیان اینکه بایدن در سفر خود به منطقه موضوع امنیت انرژی را بررسی خواهد کرد، افزود: بایدن برای تقویت آتش بس در یمن، تقویت ادغام اسرائیل در منطقه و حمایت از فلسطینی ها تلاش خواهد کرد.

در همان زمان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، هماهنگی پیرامون آنچه را «تهدیدهای چند وجهی از سوی ایران» خواند، از دیگر حوزه‌های رایزنی بایدن در منطقه عنوان کرد.

سالیوان گفت که ایالات متحده مقامات کشورهای خلیج فارس را در مورد نیاز به تزریق مقادیر کافی انرژی به بازار نفت مطلع خواهد کرد و مدعی است که بایدن از ارزش های جهانی از جمله نیاز به بهبود سابقه حقوق بشر و اصلاحات سیاسی دفاع خواهد کرد.

وی همچنین افزود: بایدن در دیدار با رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق، اردن و مصر، راهبرد و چشم انداز خود را برای خاورمیانه ارائه خواهد کرد.