آمار گویا از عملیات مرصاد/ وقتی مسعود رجوی توهم ابرقدرت را گرفت!


خبرگزاری فارس – گروه حماسه و مقاومت: ۶ روز پس از تصویب این قطعنامه، عراق بار دیگر با نقض توافقات به مناطق مرزی از جمله خرمشهر حمله کرد و آن را در آستانه اشغال مجدد قرار داد. سازمان مجاهدین خلق (منافقین) نیز با غافلگیری نیروهای ایرانی در جبهه غرب عملیاتی به نام فروغ جاویدان را آغاز کرد.

توهم ابرقدرت مسعود رجوی برای فتح تهران در ۲ روز

مسعود رجوی در جلسه روز جمعه ۱۰ تیر ۱۳۹۶ در مقر اشرف تصمیم خود را برای عملیات فروغ جاویدان و تصرف تهران اعلام کرد. نیروهای عملیاتی سازمان ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ نفر تخمین زده می شود که در قالب ۲۵ تیپ رزمی (استعداد هر تیپ ۱۶۰ تا ۱۸۰ نفر) سازماندهی و برای اجرا به پنج محور تقسیم شدند:

محور ۱: به فرماندهی مهدی برایی با سه تیپ برای اشغال شهرهای کرند و اسلام آباد.

محور دوم: به فرماندهی ابراهیم زکری با پنج تیپ تحت امر خود، برای تصرف کرمانشاه.

محور سوم: به فرماندهی محمود مهدوی با ۲ تیپ تحت امر، برای تصرف همدان.

محور چهارم: به فرماندهی مهدی افتخاری با ۲ تیپ تحت امر خود، برای تصرف قزوین.

محور پنجم: به فرماندهی محمود عطایی و معاون مهدی ابریشمچی با ۱۳ تیپ تحت امر، برای اشغال تهران!


ستون زرهی منافقین در راه اسلام آباد کرمانشاه

عراق در این عملیات نیروهای مجاهدین خلق (منافقین) را به امکانات مختلف از جمله تانک، نفربر، خمپاره، توپ، اسلحه ۱۲۲ و ۱۰۶ میلی متری، کامیون و خودرو مجهز کرده بود. نیروی هوایی عراق علاوه بر آتش سنگین توپخانه، پایگاه های همدان، دزفول و همچنین پادگان تیپ دوم سقز و پایگاه هوانیروز کرمانشاه را بمباران کرد تا از عملیات هوایی ایران علیه نیروهای دشمن جلوگیری کند.

مسعود رجوی در شب شروع عملیات گفت: بر اساس لشکر تا ۴۸ ساعت به تهران می رسیم. کاری که ما می خواهیم انجام دهیم در اختیار یک ابرقدرت است. زیرا در این مدت تنها یک ابرقدرت می تواند یک کشور را فتح کند. از پایگاه نوژه نترسید هر سه ساعت به هواپیماهای عراقی دستور بمباران می دهم. همچنین هر سه ساعت یک بار با هواپیما به پایگاه هوایی تبریز حمله خواهیم کرد. علاوه بر این، موشک های ضد هوایی سام ۷ نیز داریم. هوانیروز عراق تا سرپل ذهاب همراه ستون خواهد بود. نگران هوا نباشید، زیرا هواپیماهای عراقی از ما حمایت می کنند و همه ماشین ها در کاروان حرکت می کنند.

جنایات فجیع منافقین در مرداد ۶۷

در آخرین تحولات جنگ تحمیلی، تمرکز بیشتر فرماندهان ایران بر روی پدافند از جبهه‌های جنوب بوده و بخش زیادی از نیروهای مسلح به سمت آن جبهه‌ها حرکت کردند. در این شرایط ساعت ۱۶ روز ۳ مرداد ۱۳۶۷ تحت حفاظت ارتش عراق و از طریق خط پدافندی یگان های لشکر زرهی از مرز خسروی تا سرپل ذهاب پیشروی کردند. از آنجا به سمت کرمانشاه حرکت کردند. عناصر سازمان با حداقل درگیری وارد شدند زیرا مردم از ترس فرار کردند.

همزمان با آتش شدید توپخانه عراق، گلوله های توپ بر گردن پاتاق بارید که منجر به شهادت تعدادی از اهالی روستا شد. بعدها اسلام آباد نیز به اشغال نیروهای سازمان درآمد. در پیشروی دشمن، منطقه مرزی گیلان غرب شاهد کشتار دسته جمعی بود. منافقین با ورود به مراکز حکومتی دست به جنایات هولناکی زدند. در بیمارستان اسلام آباد، مجروحان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و هرکس مقاومت می کرد با هدف ایجاد رعب و وحشت و وادار کردن مردم به همکاری سوزانده شد. انتشار خبر این حمله باعث اختلال در دیدار حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی و فرماندهان جبهه غرب شد. به فرماندهان دستور داد راه را بر روی دشمنان منافقین ببندند.


گردنه حسن آباد کمین منافقین است

اولین گروهی که با منافقین درگیر شد

ستون متجاوزان با تیراندازی مداوم و پیشروی خطی پس از عبور از اسلام آباد به گردنه حسن آباد رسید که چند سرباز با آنها درگیر بودند. منافقین به آنها شلیک کردند اما یکی از آنها جان سالم به در برد. این جنگنده در راه بازگشت سه اتوبوس از نیروهای لشکر ۹ بدر را مشاهده می کند و ماجرا را تعریف می کند. به این ترتیب رزمندگان عراقی علیه صدام اولین گروهی بودند که با منافقین درگیر شدند.

در طول مسیر، نیروها و یگان های مردمی مانند لشکر ۶ گارد ویژه، لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)، لشکر ۳۲ انصارالحسین (ع) و گردان های قائم، ۲۹ نبی اکرم (ص)، لشکر ۲۹ و ۲۹ نبی اکرم (ص) و … مقداد و غیره نیز با دشمن درگیر هستند منافقین خرسند از پیشروی اولیه به کرمانشاه شتافتند. رادیو مجاهد با ارسال پیامی به مردم از آنها خواست که زمینه ورود و جذب آنها را فراهم کنند. منافقین فاصله تنگه پاتاق تا چهارزبر (۳۴ کیلومتری کرمانشاه) را تا غروب همان روز طی کردند. در این تنگه با خط پدافندی لشکر ۳۲ انصارالحسین(ع) و سایر نیروهای مردمی مواجه شدند. این خط پدافندی سرآغاز مقاومت و درگیری سازمان یافته با دشمن از صبح ۱۳ مرداد ۱۳۶۷ بود.

تشکیل نظامی رزمندگان اسلام علیه منافقین

قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء (ص) پس از ممانعت از پیشروی منافقین در تنگه چهارزبر، بلافاصله طراحی و سازماندهی یگان های رزمی را با هدف سرکوب و انهدام دشمن آغاز کرد. نیروی هوایی و نیروی هوایی ارتش نیز از حداکثر توان خود برای حمایت از خود و بمباران ستون های دشمن استفاده کردند.

عملیات پشتیبانی نیروی هوایی و نبرد در نبرد مرصاد
حمل و نقل و هلی برن تخلیه مجروحین تانک را نابود کنید تخریب انواع خودرو
۳۳۶۰ نفر ۳۸۸ نفر ۲۹ دستگاه ۱۱۵ دستگاه

با حمایت هوانیروز، سپاهیان مفقین در ۱۵ مرداد ۱۳۶۷ به طور کامل محاصره شدند. در محور اسلام آباد به کرمانشاه و در گردنه چهارزبر، معبر ستون یگان های دشمن بسته شد. تعداد زیادی از خودروهای زرهی سنگین آنها هدف قرار گرفتند. در لحظات اول این جاده مملو از وسایل سوخته بود. رزمندگان با غافلگیری و دور زدن دشمن از بزرگراه غرب اسلام آباد وارد شهر شدند. سایر واحدهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز به سمت کرند پیشروی کردند. در این روز با بازگشت آخرین خودروهای نیروهای سازمان به خاک عراق، مجروحان خودکشی کردند و عده ای به کوه و دشت و روستاها گریختند. سرانجام در حالی که منافقین به پشت نوار مرزی رانده شدند، ارتفاعات مرزی مشرف همچنان در اشغال نیروهای ارتش عراق بود. در ۱۶ مرداد، دشمن پس از قبول شکست سنگین از اسلام آباد و کرند عقب نشینی کرد.


اسرای منافقین در جنگ مرصاد

کارستان هوانیروز ارتش در مقابله با عملیات فروغ جاویدان

نیروی هوایی ارتش به فرماندهی سرهنگ صیاد شیرازی نقش مؤثری در نبرد مرصاد داشت. این نیرو ۴۲۵ ساعت در عملیات حمل و نقل جنگنده و بالگرد شبانه، پشتیبانی و مبارزه با سرکوب منافقین به پرواز درآمد. در این نبرد سه هلیکوپتر مورد اصابت قرار گرفت و خلبان ستوان حسین فرزانه به شهادت رسید.

خسران و خسارات منافقین در جنگ مرصاد غنیمت جنگجویان
به قتل رسیده است مجروح اسیر زره پوش ماشین تفنگ ۰۶ ۱M M بالا ۱۲۲ بعد از میلاد RPG و تیراندازی ماشین
۱۳۰۴ نفر کمتر از ۱۵۰۰ نفر ۲۵۰ نفر ۹۳ دستگاه ۶۱۲ دستگاه ۵۱ عدد ۲۱ عدد ۱۷۰۰ عدد ۵۰۰ دستگاه

آمار شهدای مبارزه با منافقین در عملیات مرصاد

اکثر شهدای نبرد با منافقین از قدرت مردمی بودند. رزمندگانی که در قالب یگان های رزمی و در مواردی به صورت انفرادی برای دفاع از میهن به نبرد با دشمن شتافتند. بر اساس آمار منتشر شده از سوی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، از ۹۷۷ شهید این نبرد، کمتر از ۱۰۰ نفر از رزمندگان رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۸۰۰ نفر غیرنظامی و یک خلبان نیروی هوایی بوده اند. در این نبرد ۲۹۳۴ جنگجو و ساکنان محلی نیز زخمی شدند.

منبع: اطلس نبردهای جبهه میانه، انتشارات مرکز تحقیقات و اسناد دفاع مقدس

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول پیشنهاد دهید