آمار انجمن سرطان آمریکا چه می گوید؟


عصر ایران – سرطان پستان رایج ترین نوع سرطان و یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در سراسر جهان است. سیگار کشیدن با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در تعدادی از گروه ها مرتبط است.

اگر چه علت دقیق سرطان پستان هنوز ناشناخته است، اما برخی از عوامل خطر احتمال ابتلا به سرطان سینه را در افراد افزایش می دهند. در حالی که برخی از این عوامل مانند ژنتیک یا سن قابل کنترل نیستند، برخی دیگر مانند سیگار کشیدن را تغییر داد

اثرات سیگار بر خطر سرطان سینه

بر اساس منبع موثق سازمان بهداشت جهانی (که)سرطان سینه شایع ترین سرطان و علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان در سراسر جهان است.

این مشخص شده است سیگار می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. زیرا برخی از مواد شیمیایی موجود در محصولات تنباکو منجر به رشد سلولی کنترل نشده در بدن ما می شود. اگرچه سیگار به عنوان عامل مستقیم سرطان سینه در نظر گرفته نمی شود، اما مصرف آن در برخی افراد با خطر بیشتری همراه است.

مطالعه ۲۰۱۷ توسط ناشر بریتانیایی Biomed Central در دسترس بودن، سیگار کشیدن با خطر متوسط ​​اما افزایشی سرطان سینه در گروه های خاصی از زنان مرتبط است، از جمله:

– زنانی که در دوران بلوغ شروع به کشیدن سیگار کردند

– زنانی که قبل یا در طول اولین قاعدگی شروع به کشیدن سیگار کرده اند

– زنانی که ۱ تا ۴ سال پس از اولین قاعدگی شروع به کشیدن سیگار کردند

– زنان با سابقه خانوادگی سرطان سینه که تا به حال سیگار کشیده اند

– زنان در سنین باروری که ناقل جهش BRCA2 هستند

– زنانی که حداقل ۱۰ سال سیگار کشیده اند

– زنانی که در کمتر از ۲۰ سال سیگار را ترک کرده اند

– زنانی که بیش از ۵ سال قبل از اولین بارداری کامل خود سیگار می کشیدند

– زنانی که بیش از پنج نخ سیگار در روز می کشند

آمار

بر اساس برآوردها انجمن سرطان آمریکا و سازمان بهداشت جهانی سرطان سینه را در ۲.۳ میلیون زن در سال ۲۰۲۰ تشخیص داد که از این تعداد ۶۸۵۰۰۰ نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

۲۰۱۹، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در یک مقاله مشخص شد که در حال حاضر از هر ۵ بزرگسال آمریکایی، یک نفر (۵۰.۶ میلیون) از محصولات تنباکو استفاده می کند. سازمان بهداشت جهانی می افزاید که بیش از ۸۰ درصد از ۱.۳ میلیارد مصرف کننده دخانیات در سراسر جهان در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​زندگی می کنند.

آمارهای اضافی به دست آمده از مطالعه سال ۲۰۱۷ توسط مجله تحقیقات سرطان پستان منتشر شده عبارتند از:

– خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در مقطعی از زندگی خود سیگار کشیده بودند، ۱۴ درصد بیشتر از زنانی بود که هرگز سیگار نکشیده بودند.

– خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که قبل از ۱۷ سالگی شروع به سیگار کشیدن کرده اند ۲۴ درصد بیشتر گزارش شده است. در مقابل، افرادی که سیگار کشیدن را بین ۱۷ تا ۱۹ سالگی شروع کردند، ۱۵ درصد بیشتر از کسانی که هرگز سیگار نکشیده بودند، در معرض ابتلا به سرطان سینه بودند.

– سیگار کشیدن برای بیش از ۱۰ سال خطر ابتلا به سرطان سینه را ۲۱ درصد افزایش می دهد.

– در زنانی که سیگار را ترک کردند، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که کمتر از ۱۰ سال پیش سیگار را ترک کردند، ۲۸ درصد افزایش یافت.

– برای زنانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند، خطر ابتلا به این نوع سرطان در صورت شروع سیگار کشیدن در سن ۲۰ سالگی ۵۶ درصد بیشتر بود.

از سیگار کشیدن تا سرطان سینه؛  چه نسبتی بین این دو وجود دارد؟

اثرات سیگار بر درمان سرطان سینه

درمان های رایج برای سرطان سینه عبارتند از:

– عمل جراحی

– رادیوتراپی

– درمان بیولوژیکی یا درمان دارویی هدفمند

– هورمون درمانی

– شیمی درمانی

به طور کلی، سیگار کشیدن برای افزایش عوارض درمان سرطان سینه شناخته شده است. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ که از طریق کتابخانه دیجیتال Science Direct در دسترس باشد، سیگار کشیدن در طول تشعشع باعث عوارض جانبی زیر می شود:

– پاسخ ضعیف تر به درمان

– میزان بقای بدتر بعد از ۲ سال

– چوب سرطان

– افزایش احتمالی حوادث قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا نارسایی احتقانی قلب

این مطالعه همچنین نشان می دهد که افراد سیگاری، حتی اگر پرتودرمانی دریافت نکرده باشند، همچنان در معرض خطر عوارض قابل توجهی مانند بهبودی سخت پس از جراحی هستند.

تاثیر دود سیگار بر سرطان سینه

دود دست دوم که به آن سیگار غیرفعال نیز می گویند، ترکیبی از دود ناشی از سوزاندن سیگار و دودی است که فرد بازدم می کند.

طبق گزارش CDC، دود دست دوم حاوی بیش از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است. صدها مورد از این مواد شیمیایی سمی هستند و از میان آنها حدود ۷۰ مورد می توانند باعث سرطان شوند.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ توسط مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی ایالات متحده قرار گرفتن غیرفعال در معرض دود سیگار خطر ابتلا به سرطان ریه و سینه را در زنان افزایش می دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه چینی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که بین دود سیگار و افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان یائسه ارتباط قوی وجود دارد.