آغاز واکسیناسیون رایگان طیور بومی خراسان رضوی علیه بیماری نیوکاسل


به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، دکتر شهرام شرقی آماده: همزمان با هفته دولت، طرح ایمن سازی رایگان طیور بومی خراسان رضوی در برابر بیماری نیوکاسل کلید خورد.

سرپرست وزارت بهداشت و مدیریت بیماری های طیور اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: طی این عملیات که در سطح استان انجام می شود طی ۳۲ سال بیش از ۱.۵ میلیون قطعه طیور بومی علیه بیماری نیوکاسل واکسینه می شوند. استان آیله به صورت رایگان.

وی ادامه داد: بیماری نیوکاسل یک بیماری واگیردار و ویروسی طیور است و در صورت آسیب منجر به از بین رفتن رشد و کاهش تولید تخم مرغ در گله های صنعتی و خانگی می شود.

شرقی یادآور شد: ممکن است ویروس عامل این بیماری در بین طیور بومی و صنعتی در گردش باشد و ویروس فعال را در جمعیت پرندگان منطقه حفظ کند و واکسیناسیون یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از بیماری و کاهش خطر ابتلا به بیماری است. دفع ویروس توسط پرندگان بیمار.

وی علائم بیماری نیوکاسل را به سه شکل توصیف کرد: سوء هاضمه با علائم زخم دستگاه گوارش و بیشتر اسهال سبز رنگ، عصبی با علائم افتادگی بال، خواب آلودگی، گوشه گیری، عدم تحرک و پیچ خوردگی گردن و تنفس با علائم صداهای غیرطبیعی نفس و وی با اطلاع از مشکلات تنفسی از تمامی مرغداران سنتی و صنعتی استان خواست در صورت مشاهده علائم مذکور وضعیت را با سامانه پیامکی ۳۰۰۰۰۱۵۱۲ در میان بگذارند.

شرقی یادآور شد: در خراسان رضوی بیش از هشت میلیون و چهارصد هزار راس طیور بومی و یک هزار و ۷۶۵ واحد مرغ گوشتی فعال با ظرفیت ۲۸ میلیون راس در هر دوره و ۲۶۷ واحد مرغ تخمگذار با ظرفیت ۱۲ میلیون راس در حال بهره برداری است.

انتهای پیام/۷۰۰۴۲
این مقاله را در صفحه اول پیشنهاد دهید