آشنایی با برخی از تکنولوژی های روز دنیا


مهم نیست که چقدر در فناوری اطلاعات دارید، چیزهایی وجود دارد که در مورد جهان گسترده نمی دانید.

آشنایی با برخی از تکنولوژی های روز دنیا

ما هر روز با تکنولوژی سر و کار داریم. از تلفن و تبلت گرفته تا بیشتر کارهای روزمره، آنقدر به آن عادت کرده ایم که زیاد به آن فکر نمی کنیم. در اطلاعات کلی این هفته، با دقت و کنجکاوی بیشتری به دنیای فناوری نگاه می کنیم تا بیشتر در مورد آن بدانیم.

موزیلا فایرفاکس

لوگوی مرورگر موزیلا فایرفاکس چیست؟ خوب، شما احتمالا بلافاصله پاسخ “روباه” را می دهید و متاسفم که می گویم اشتباه می کنید. این لوگو در واقع تصویر یک پاندا قرمز است. شاید تعجب کنید که آیا کلمه “روباه” در انگلیسی به معنای روباه نیست، که باید به آن پاسخ دهم: “فایرفاکس” به اصطلاح پانداهای قرمز هستند. نوعی نام مستعار!

گوگل

به طور متوسط، گوگل بیش از ۴۰۰۰۰ جستجو در ثانیه، ۳.۵ میلیارد در روز و بیش از ۱.۲ تریلیون جستجو در هر ثانیه پردازش می کند. در وب سایت internetlivestats.com می توانید این آمارها را به صورت زنده دنبال کنید و در Google Trends می توانید ببینید که کدام موضوعات بیشترین آمار جستجو را در یک زمان خاص دارند.

موتور جستجوی معروف «گوگل» که بدون آن کار ما ضعیف می شد، دارای غلط املایی است. گوگل در ابتدا “Googol” به معنای شماره یک با ۱۰۰ صفر در مقابل آن خواهد بود. چیزی شبیه “میلیون”، اما یک غلط املایی داستان را تغییر داد.

اینترنت

اینترنت مورد استفاده ما بخش کوچکی از کل فضای اینترنت است. اگر یک کوه یخ را در نظر بگیرید، اینترنت همانطور که ما می شناسیم قله کوه را تشکیل می دهد و فضایی ۴۰۰ برابر بزرگتر از بدنه کوه یخ زیر آب پنهان شده است و به آن وب عمیق می گویند.

وب عمیق اغلب با وب تاریک مرتبط است، اما آنها در واقع دو چیز متفاوت هستند. وب تاریک – متشکل از وب سایت های رمزگذاری شده با IP های مخفی که کاربران و مکان های آنها را غیرقابل ردیابی می کند – زیرمجموعه ای از وب عمیق است که فقط ۰.۰۱ درصد از آن را اشغال می کند. اطلاعات وب عمیق توسط موتورهای جستجو برای کاربران عادی نمایش داده نمی شود زیرا به صورت تجاری مورد استفاده قرار نمی گیرند و بیشتر اطلاعات طبقه بندی شده ای هستند که برای اهداف خاصی مانند اطلاعات ایمیل، حساب های بانکی، حساب های کاربری در وب سایت های آموزشی و دولتی و غیره جمع آوری می شوند.

بیش از یک میلیارد برنامه بدافزار وجود دارد. آمار سال ۲۰۲۱ نشان می دهد که روزانه ۵۶۰۰۰۰ بدافزار جدید شناسایی می شود و ۴۶ درصد از هکرها از ایمیل برای انتشار بدافزار استفاده می کنند. بدافزار نرم‌افزاری است که با هدف هک، سرقت داده‌ها و به طور کلی ایجاد آسیب نوشته شده است. تلفن های همراه نیز در برابر حملات بدافزار مصون نیستند. تعداد حملات بدافزار به تلفن های همراه در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۸ میلیون نفر بوده است.

مردم در سراسر جهان بیشتر از توالت به تلفن همراه دسترسی دارند. زمانی که جمعیت جهان ۷.۷ میلیارد نفر بود، تخمین زده می شد که بیش از ۶ میلیارد نفر تلفن همراه دارند، در حالی که آمار دسترسی به توالت ۴.۵ میلیارد نفر بود.

منبع: webafrica.co.za