آسیب به کودک خوابیده در اتاق والدین


مطالعات اخیر نشان می دهد که امروزه بسیاری از کودکان در اتاق والدین خود می خوابند، چرا این موضوع نگران کننده است؟

آسیب به کودک خوابیده در اتاق والدین

اشتباه ۵۸ درصدی والدین در خوابیدن در کنار کودک

کارشناسان بهداشت روان معتقدند خوابیدن کودک در اتاق والدینش می تواند مشکلات جدی برای او ایجاد کند.

این موضوع نه تنها بر روابط زن و شوهر تأثیر منفی خواهد گذاشت، بلکه بر سلامت روانی، استقلال عاطفی و رابطه کودک با والدین نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت.

به گزارش نیویورک تایمز، مطالعات اخیر نشان می دهد که امروزه نسبت تقریباً همه گیر کودکان با والدین خود می خوابند.

۴۵ درصد از مادران به کودکان ۸ تا ۱۲ ساله خود اجازه می دهند هر از گاهی با آنها بخوابند و ۱۳ درصد از مادران هر شب این اجازه را می دهند.

به همین منظور و در ادامه به مضرات خوابیدن در کنار والدین برای کودکان، بهترین سن و راه حل جداسازی مهد کودک اشاره می کنیم.

چهار آسیب روانی کودکانی که در کنار والدین خود می خوابند

خوابیدن در اتاق مشترک کودک را وابسته می کند. در این صورت ممکن است کودک بیش از حد به والدین وابسته شود و روند مستقل شدن کودک به تاخیر بیفتد.

در چنین شرایطی، کودک بیشتر در مورد نقش خود در خانواده و احساسات خود سردرگم و مضطرب می شود و یا نسبت به رابطه والدینش با یکدیگر نگران و مضطرب می شود.

کودکانی که با والدین خود در یک اتاق می‌خوابند، بیشتر از کودکانی که جدا می‌خوابند، دچار مشکلات و اختلالات خواب می‌شوند و در آزمون‌های مهارت‌های اجتماعی امتیاز کمتری دارند.

وقتی شما و فرزندتان در یک اتاق بخوابید، حریم خصوصی خود را از دست می دهید. یکی از معایب بزرگ والدینی که با بچه ها می خوابند این است که به طور تصادفی شاهد رابطه زناشویی والدین هستند که تأثیر بسیار بدی بر جای می گذارد، ترس و اضطراب برای آنها اتفاق می افتد و ….

بهترین سن برای خوابیدن کودک جدا از والدین

اول از همه، به خاطر داشته باشید که از شیر گرفتن یک موقعیت استرس زا است، بنابراین نباید همزمان با سایر موقعیت های رشدی چالش برانگیز مانند از شیر گرفتن یا رفتن به مهد کودک اتفاق بیفتد. روانشناسان تا حدودی در مورد سن کودکی که تنها می‌خوابد اختلاف نظر دارند، اما از یک سالگی بهتر است به تدریج محل خواب، مثلاً یک تخت جداگانه، مثلاً زیر تخت، از اتاق خواب والدین جدا شود. کودک در دو سالگی جدا از والدین خوابیدن و اختصاص اتاق به کودک باید در سن یک تا دو سالگی انجام شود، زیرا در این سن کودک به اندازه کافی رشد کرده است که خوب بخوابد و تحمل کافی برای مادر برای رسیدن به او در هنگام گرسنگی دارد. . همچنین ترس هایی مانند ترس از تنهایی و موجودات خیالی هنوز برای او مفهومی ندارد و می تواند به محیط جدید خود عادت کند.

چند توصیه برای جداسازی اتاق خواب کودک

متقاعد کردن کودکان به خواب جداگانه و تغییر عادات خود می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. در زیر به نکات مهمی اشاره می شود که می تواند خواب جدا از والدین را برای کودک راحت کند.

مهد کودک را به مکانی دلپذیر تبدیل کنید قبل از اینکه اصرار کنید کودک در اتاق خودش بخوابد، مطمئن شوید که اتاق او مکانی راحت است و هیچ چیزی باعث ترس و نگرانی نیست. کودکان علایق و خلق و خوی متفاوتی دارند. برای بچه های بزرگتر سعی کنید به او کمک کنید اتاقش را مطابق سلیقه خودش تزئین کند.

همدلی با کودک با کودک خود در مورد تغییرات در عادات خواب او صحبت کنید. مثلاً بگویید: «تا حالا هر شب پیش ما می خوابیدی، اما از امشب در اتاق خودت می خوابی». اگر مقاومت کرد، مطمئن شوید که با او همدردی می کنید: “می فهمم که ناراحت هستید و ممکن است فکر کنید که من و بابا به زور شما را از اتاق بیرون می آوریم، اما باید بدانید که ما شما را دوست داریم و چیزی تغییر نکرده است. همیشه در اتاق هستند و هر زمان که بخواهید می توانید در را بکوبید و وارد اتاق شوید.

در تصمیم کودک برای جدایی خوابیدن قاطع باشید ممکن است بعد از چند شب که کودکتان نیمه شب از خواب بیدار می شود و به رختخواب شما می آید احساس خستگی و ناامیدی کنید، اما اگر واقعاً می خواهید کودکتان این عادت جدید را یاد بگیرد، باید نشان دهید که در مورد آن جدی و ثابت هستید. . اگر ثابت قدم نباشید و روال خود را اغلب تغییر دهید، پیام‌های متناقضی برای نوزاد ارسال می‌کنید و تنها روند خوابیدن جدا از نوزاد را طولانی می‌کنید.

تقویت پیشرفت کودک در خوابیدن جداگانه اگر کودک در تخت خود می ماند، او را تشویق کنید. نمودار ستاره یک روش بسیار مفید برای کودکان نوپا، پیش دبستانی و کودکان دبستانی است. به کودک بگویید که اگر تمام شب را در رختخواب بماند، می تواند یک ستاره کسب کند و وقتی به تعداد مشخصی ستاره رسید، می تواند از آنها برای دریافت جایزه استفاده کند. حتما این پاداش ها را با تعریف و تمجید کلامی همراه کنید و رضایت خود را از پیشرفت کودک نشان دهید.

نکته آخر نکته مهم دیگر در مورد خوابیدن جدا از کودک این است که نیاز به زمان، حوصله و اراده والدین دارد. بنابراین زمانی را برای شروع این فرآیند انتخاب کنید که زمان و انرژی کافی داشته باشید.

نویسنده: صدیقه ماندری کارشناس ارشد روانشناسی